Zastanawiasz się nad serwerem dla swojej strony internetowej? Zapewne zadajesz sobie pytanie, jaki hosting wybrać - płatny czy darmowy? Który lepiej się dziś sprawdzi i w jakich sytuacjach?

Wybór to bardzo komfortowa sytuacja. Gdy na rynku jest tak wiele ofert hostingu, że możesz przebierać wśród dziesiątek darmowych usług serwerowych i setek, czy nawet tysięcy płatnych, to możesz z radości klaskać w ręce. Przecież konkurencja - nawet w kontekście darmowych rozwiązań - zawsze oznacza postęp i wybór między dobrym a lepszym. No ale dość tych braw. Czas wybrać hosting płatny lub darmowy. Tylko który? I czy darmowy naprawdę jest za darmo?

Kto nie musi wybierać?

Wszystko kosztuje - miejsce na dysku serwera hostingowego również. Jeżeli potrzebujesz usługi polegającej na przechowywaniu Twoich plików, aby Twoja strona internetowa czy poczta e-mail działały, to płacisz za nie. W ten czy inny sposób płacisz. No, ale skoro są tysiące płatnych rozwiązań i dziesiątki darmowych, to jak wybrać najlepszą lub chociaż zadowalającą opcję?

Dylematu tego nie mają osoby, które nie wysyłają e-maili, nie prowadzą żadnej strony czy e-sklepu i ogólnie są na bakier z Internetem. Ale tych osób jest coraz mniej. Niewielkie rozterki mają też ci, dla których Internet to lekka rozrywka. Z pewnością wybiorą nieodpłatne konto e-mail, a w niektórych przypadkach sięgnąć też po darmową platformę do blogowania, gdyż to w zupełności spełnia ich oczekiwania. Jest jeszcze trzecia grupa, dla których nie istnieje problem typu „płacić za hosting, czy nie płacić” – to duże firmy. Ich działanie zawsze opiera się o różne wewnętrzne i zewnętrzne systemy informatyczne, które muszą być bezpieczne i stabilne. I dlatego zawsze wybiorą jedno z płatnych rozwiązań. A które Ty powinieneś wybrać?

Hosting darmowy czy płatny?

Oto jest pytanie. Na szczęście odpowiedź jest bardzo prosta: to zależy. Jeżeli nadal nie wiesz, to pomyśl o hostingu w kategoriach jakości i potrzeb.

  • Do czego potrzebujesz hostingu?
  • Czy masz możliwość wyboru darmowego rozwiązania?
  • Co się może stać, gdy wybierzesz darmowy hosting?
  • Dlaczego ktoś daje Ci coś za darmo?

Kilka celnych pytań, tyle samo odpowiedzi i zaraz będziesz wiedział, która możliwość jest najlepsza dla Ciebie lub Twojej firmy.

Co to jest i po co Ci hosting?

To podstawowe pytanie. Chcesz mieć po prostu jakiś adres e-mail, aby wysyłać przyjaciołom zdjęcia Twojego akwarium? W takim razie w zupełności wystarczy Ci darmowy adres na jednym z popularnych portali internetowych. I prawdopodobnie nie będzie Ci przeszkadzać to, że znajomi dostają wiadomości od osoby przedstawiającej się jako janek.kowalski354765743@kwiatuszek.pl albo janekkowalski6546@najlepszydarmowyemail.pl. Nieważne, jak wygląda, ważne, że jest.

Jeśli planujesz karierę blogera, ale masz świadomość, że w początkowych dziesięciu latach Twoi czytelnicy z całego świata zmieszczą się z powodzeniem w ciasnej windzie, to tym razem również najlepiej sprawdzi się darmowe rozwiązanie. Google i wiele innych zakamarków internetowych oferuje darmowe hostowanie bloga, a nawet da Ci możliwość utworzenia dla niego adresu internetowego, jakiegoś wyglądu i funkcjonalności. Do czasu, aż Twoja sława przyćmi blogerską brać, powinno wystarczyć. 

A jeżeli masz w planach profesjonalny blog i pocztę e-mail, nad którymi chcesz w pełni panować? Albo szef zlecił Ci stworzenie i zarządzanie firmową stroną internetową? Lub Twoja firma będzie korzystać z zaawansowanych rozwiązań programistycznych, które wymagają stabilności, bezpieczeństwa, ale też odpowiednio dużego transferu i dostępu do baz danych? W tych i wielu innych przypadkach, gdzie ważna jest profesjonalna jakość, najlepszym rozwiązaniem jest hosting płatny. Tylko jak stać się blogerem? Zobacz więcej na wpisie jak założyć bloga - nie tylko płatnego, ale i darmowego.

Czy możesz wybrać darmowy hosting w 2024 roku?

Na to pytanie odpowiedź jest krótka. Darmowe rozwiązania w sferze hostingu to rozwiązania minimalistyczne. Masz tyle miejsca na e-maile, żebyś się nie frustrował, ale jeśli przesyłasz wiele projektów graficznych, to po kilku miesiącach będziesz musiał zacząć usuwać najstarsze wiadomości. Blog będzie działał, ale nie poradzi sobie z milionem wejść w ciągu godziny celem pobrania Twojego najnowszego nagrania zajmującego gigabajt pamięci.

A dużego portalu na pewno nie umieścisz na darmowym hostingu, gdyż na pewno nie obsługuje on baz danych niezbędnych do tego, aby np. zarządzać produktami, usługami czy kontrahentami.

A co się stanie, gdy wybierzesz darmowy hosting?

Weźmy pod uwagę kilka bardzo możliwych scenariuszy.

Twój blog to już 20 wpisów, a do tego wspaniałe i długie opowiadanie podzielone na fragmenty. We wtorek pojawił się najnowszy wpis, a we środę… strona zniknęła. Co się stało? Widocznie właściciel witryny, dzięki której działał Twój blog, powiedział sobie: „łe, lepiej zajmę się malarstwem”. I skasował wszystko.

Wchodzisz na swoją stronę, bo podobno znajomy zostawił komentarz, ale zanim zobaczysz własną twórczość, to zamykasz najpierw jedną reklamę, potem drugą i trzecią, a zaraz atakuje czwarta. Piąta zasłania szóstą, a siódma ucieka przed kursorem myszki. Ósma już uruchamia dziewiątą, a dziesiąta… Po pięciu minutach udało się - gratuluję.

Twój komputer dźwięczy jak szalony - masz dziesięć nowych wiadomości w ciągu 5 minut! Czyżby to rzesza Twoich fanów? A, to tylko spam i reklamy.

Teraz Ty: wymyśl sobie dowolną sytuację związaną z tym, że ktoś musi się starać i płacić za to, żebyś Ty mógł używać czegoś za darmo. A teraz pomyśl, że wstał lewą nogą i ma zły dzień. Tak, tak - każda z tych sytuacji jest możliwa.

Czemu darmowy hosting jest za darmo?

Bardzo wdzięczne pytanie, istna łamigłówka. A mimo to warto chwilę nad nim podumać. Zacznijmy od najpowszechniejszego powodu.

Jeżeli dostaniesz ode mnie darmowe konto, którym de facto zarządzam ja, to jeśli zechcę, to mogę Ci wysłać zdjęcie mojego kota. Zgadza się? Zgadza. A jeżeli rozdałem milion takich kont? To milion osób dostanie ode mnie kota albo - co bardziej prawdopodobne - dostanie ode mnie reklamy lub inny spam, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto zapłaci mi za dostęp do miliona adresów e-mail. Jutro też jest dzień: jutro kolejna porcja reklam i spamu.

A darmowy hosting dla bloga? Świetne narzędzie do tego, aby promować swoją twórczość… i działalność hostingodawcy. Bo reklamy czy linki, których nie byłoby bez Twojego bloga, to dodatkowa porcja materiałów promocyjnych dla strony-matki.

Pomyśl teraz o być może najpopularniejszym koncie e-mail, czyli tym od Google. Ile razy rejestrowałeś się na inne strony tym właśnie adresem? W ilu portalach aukcyjnych czy e-sklepach używasz go? Ile smartfonów ma adres e-mail w domenie @gmail.com? To wszystko to okruszki informujące Google o tym, co robisz, gdzie robisz i ile za to płacisz. Dzięki temu jedna korporacja wie o Tobie bardzo, bardzo dużo Kilka lat temu eksperci wycenili sumę informacji na temat każdego użytkownika Google na 17 dolarów amerykańskich. 17 dolarów była warta kilka lat temu wiedza o tym, kim jesteś w Internecie i za co najchętniej płacisz.

Darmowy hosting - zalety

Jakie są zalety darmowego hostingu www?

Brak opłat za hosting i domenę

Darmowy hosting ma zwłaszcza jedną zaletę... brak ceny. Po prostu nic za niego nie płacisz! Możesz więc postawić niewielką stronę internetową (np. blog, ale nie tylko) zupełnie za darmo! Nie musisz martwić się o rachunki miesięczne, choć akurat w przypadku hostingów zwykle płacisz raz na rok za domenę i host. 

Wysokość opłat może wynieść - w zależności od poziomu usługi i parametrów hostingu - kilkaset, a w szczególnych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych! W przypadku darmowego hostingu jego cena w skali roku wyniesie zawsze 0 złotych (słownie: zero polskich złotych PLN).

Łatwość obsługi

Brak opłat za hosting www jest bardzo zachęcający, ale wciąż boisz się jednego: "jak ja to ogarnę?". Może nigdy nie prowadziłeś strony internetowej "od zaplecza" i nie jesteś pewny, czy temu podołasz.

Spokojnie - darmowe hostingi są stworzone nawet dla największych laików! Każdy początkujący bloger czy twórca stron internetowych będzie się tu czuł jak przysłowiowa ryba w wodzie! Łatwość i intuicyjność obsługi to kolejna ogromna zaleta takich darmowych platform, jak np. WordPress.com czy Blogger.

W sam raz na start dla laika

Nie jesteś pewny, czy Twój pomysł wypali lub masz słomiany zapał? Boisz się, że szybko stracisz chęci lub z innego powodu nie będziesz mógł prowadzić swojej strony www?

Darmowy hosting www jest idealny dla osoby początkującej nie tylko ze względu na wyżej wymienioną łatwość obsługi, choć o oczywiście niezaprzeczalny argument. Może być też tak, że "badasz teren" i nie wiadomo, co będzie za kilka miesięcy z Twoim projektem, nie mówiąc już o kolejnych latach. W ten sposób możesz sporo się nauczyć nie rzucając się na głęboką wodę.

Jeżeli masz choć cień wątpliwości, to darmowy hosting może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, bo możesz całkowicie za darmo się sprawdzić. Nie rób tego błędu co ja kilka lat temu - prowadziłem pewien blog przez nieco ponad rok, może 1,5 roku. Gdybym wtedy postawił chociażby na WordPress.com (tym bardziej, że działałem na CMS-ie WP), to zaoszczędziłbym w sumie jakieś 300-400 złotych. Mądry Polak po szkodzie, ale po to czytasz ten podarnik, aby nie popełniać błędów innych!

Darmowy hosting - wady

No dobrze, a jakie są ewentualne wady tego rozwiązania? Jakie są minuty darmowego hostingu www?

Wszędobylskie reklamy

Jak to mawiał klasyk, "nic nie jest za darmo". I tak też jest w istocie z darmowym hostingiem www. Jak to możliwe? O co chodzi? Co to za paradoks?

Tak naprawdę nie żaden paradoks, a 100-procentowa prawda. Co prawda za darmowy hosting nie płacisz miesięcznego czy rocznego abonamentu, ale przecież hostingodawca nie jest organizacją charytatywną i musi z czegoś żyć. A z czego? Odpowiedź brzmi - z reklam.

W darmowym hostingu www będziesz musiał zgodzić się na reklamy zalewające Twoją witrynę internetową z niemal każdej strony. Nie masz też bezpośredniego wpływu na ich treść. Odwiedzający Twoją stronę www będą nieraz atakowani wyskakującymi oknami i zalewani kolorowymi bannerami, byleby tylko (nawet niechcący) kliknąc w button przekierowujący do reklamodawcy.

A tak już całkiem serio, wcale nie musi być tak źle, ale fakt faktem, że reklam się nie pozbędziesz. Dla niektórych może to nie mieć znaczenia, bo najważniejsze i tak będzie hosting za 0 złotych. Zależy jednak od tematyki Twojej strony i jak bardzo poważnie do niej podchodzisz. Jeżeli ma to być np. niezależny blog finansowy mający aspirację do rywalizowania z największymi graczami online na rynku, to dla odbiorcy reklamy z zabawkami dla kotów czy akcesoriami na sezon grillowy mogą wydawać się nie na miejscu. 

Ograniczona przestrzeń dyskowa

Z reklamami można jednak jakoś żyć, gorzej jednak, gdy parametry darmowego serwera nie będą spełniać Twoich oczekiwań. No, na początku pewnie będą OK, ale z czasem - gdy Twoja strona internetowa zacznie rosnąć - może okazać się, że nie starcza przestrzeni dyskowej.

Ile gigabajtów powinien mieć twardy dysk darmowego serwera (pomijając fakt, że powinien to być szybki dysk SSD/NVMe)? Wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Dla jednego starczy dość skromne 10 GB, inny będzie celował w 100 lub więcej gigabajtów. Ważne, aby było wystarczająco dużo miejsca i żeby nie był on zapchany w zbyt dużym stopniu.

Niestety darmowe hostingi mogą tu mieć dość poważne ograniczenia. Jeżeli Twój projekt jest na tyle duży (np. sklep online) i ambitny, aby nie móc sobie pozwolić na problemy z przestrzenią dyskową, to niestety darmowy hosting www nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pozostaje więc wtedy postawienie na bezkompromisowy, choć płatny serwer.

Brak możliwości personalizacji

To może zbyt krzywdzące określenie, bo choćby na WordPress.com masz sporo różnych motywów i układów strony do wyboru, ale jednak... to nie jest to samo, co w przypadku pładnego hostingu www.

Personalizacja Twojej witryny zawsze będzie czymś ograniczona i nie chodzi tylko o obligatoryjne reklamy. Chociaż - kto wie - być może akurat w Twoim przypadku takie możliwości personalizacji będą w zupełności wystarczające? Narzucane z góry mniejsze czy większe ograniczenia trzeba jednak traktować jako potencjalną wadę darmowego hostingu.

Narzucona domena

Masz pomysł na swoją stronę/bloga, ale jej nazwa ściśle związana jest z domeną? Chciałbyś, aby w domenie była zawarta nazwa strony/firmy z końcówką .pl? W przypadku darmowych hostingów często jest to niemożliwe, gdyż z góry jest narzucana domena.

Przykładowo - wybierając darmowy hosting na choćby WordPress.com wyrażasz zgodę na końcówkę -wordpress.com w domenie. W praktyce oznacza to, że Twoja strona nie będzie nazywać się np. www.twoja-nazwa-strony.pl, a www.twoja-nazwa-strony-wordpress.com. Jeżeli Ci to nie przeszkadza, to OK, ale jeżeli jest to nie do przejścia, to prawdopodobnie pozostanie Ci wybranie jakiegoś płatnego hostingu www z dodatkowo wykupioną domeną.

Płatny hosting - zalety

Jak z kolei prezentuje się hosting, za którego musisz płacic miesięczny abonament lub na cały rok z góry? W zależności od hostingodawcy, opłata jest jednorazowa lub podzielona na miesięczne raty. Czasami masz możliwość wyboru, także na kwartały czy pół roku.

Brak ograniczeń personalizacji

W darmowym hostingu www narzekałeś na nieliczne i/lub nieciekawe motywy, mało widgetów i innych dodatków? W przypadku komercyjnego hostingu nie będzie żadnych ograniczeń! Ba - jeżeli jesteś programistą, to możesz sobie sam zaprojektować swoją stronę internetową. Dlaczego nie? W tym przypadku ogranicza Cię jedynie (lub aż) Twoja wyobraźnia i umiejętności programistyczne!

Brak ograniczeń przestrzeni dyskowej i in.

Darmowy hosting często narzuca pewne ograniczenia (w końcu jest bezpłatny) dotyczące przestrzeni dyskowej GB, miesięcznego transferu, ilości kont e-mail, FTP czy bazy danych. Możliwości narzucania ograniczeń jest tu całkiem sporo.

Jeżeli potrzebujesz naprawdę wypaśnego serwera pod swoją witrynę www, to znajdziesz go wybierając płatny hosting www. Oczywiście nie każdy oferuje takie bogate warunki usług, a często tanie (choć już płatne) serwery też mają różne ograniczenia. Niemniej jednak możesz wybrać taki plan taryfowy, gdzie parametry hostingu są bez limitów: nielimitowany transfer, bazy danych, konta FTP czy e-mail to tylko niektóre z nich. 

Brak zewnętrznych reklam

Płacisz, to wymagasz! Mając płatny hosting www nie będziesz musiał martwić się wyświetlanymi reklamami, których po prostu brak.

Naturalnie możesz sam możesz umieścić na swojej witrynie swoje reklamy, banery czy linki afiliacyjne. To Ty tutaj rządzisz i decydujesz o contencie i jego składowych - nikt inny!

Częste promocje hostingodawców

To, że hostingi www są płatne, nie oznacza, że są z automatu drogie. Niektóre kosztują w skali roku tylko kilkadziesiąt złotych!

Jak to możliwe? To proste, hostingodawcy często kuszą sporymi rabatami (rzędu -50 i więcej procent!) przez pierwszy rok korzystania z ich usług. Po upływie 12 miesięcy zawsze możesz migrować do innego operatora, aby znowu sporo zaoszczędzić. I tak w kółko!

Regularny backup i support

Mając płatny plan hostingowy, możesz liczyć na regularny backup i pomoc techniczną. Często jest ona dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oczywiście i tym razem zależy wiele od wybranego pakietu, a także od hostingodawcy - niektórzy zapewniają pod tym względem znacznie lepsze warunki usługi niż inni. Warto więc porównywać hostingi www także pod tym względem!

Płatny hosting - wady

A jakie są wady płatnego hostingu www?

Regularne opłaty

Do wad tego hostingu należy zaliczyć konieczność opłacania abonamentu. Może on być miesięczny, kwartalny, półroczny lub roczny. Wszystko zależy od hostingodawcy, ale najczęściej spotkasz się z możliwością opłaty serwera na rok z góry. Płacisz raz i masz spokój na całe 12 miesięcy!

Dla wielu jest to jednak wada, bo hosting może dość słono kosztować. Dla kogo to będzie wada? Przede wszystkim dla tych, dla których starczy bezpłatny hosting www. W ich oczach dopłata do czegoś, co nie jest im potrzebne będzie po prostu nieracjonalna i nieopłacalna. 

Wymagane pewne umiejętności

Czy kompletny laik poradzi sobie z płatnym hostingiem, w którym niektórze rzeczy trzeba manualnie skonfigurować? 

Cóż, z jednej strony ogromną zaletą takiego hostingu www jest skuteczny support, ale nie zawsze staje on na wysokości zadania. Jeżeli masz spore obawy, to wiedz, że taki hosting wymaga już nieco większych umiejętności i doświadczenia niż darmowy host, w którym często jesteś "prowadzony za rękę", a cała witryna www jest praktycznie "gotowcem". 

Hosting płatny czy darmowy w 2024? Podsumowanie

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę w tworzeniu stron internetowych (np. kariera blogerską), możesz zacząć od darmowego hostingu, jaki zapewni Ci np. WordPress.com. Musisz jednak liczyć się z wieloma ograniczeniami, ale "na start" może okazać się on wystarczający.

Jeżeli jednak planujesz większą stronę lub już taką posiadasz i chcesz ją przenieść na inny serwer, to darmowy hosting nie będzie tu mile widziany. Zwłaszcza, jeżeli prowadzisz naprawdę sporą witrynę www, jak sklep internetowy. Za wysoką jakość i niezawodność trzeba płacić. Nie ma nic za darmo!

Jeżeli szukasz nowego serweru w dobrej cenie, porównaj oferty hostingu na hostdog.pl.

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.