WordPress to jedna z najpopularniejszych platform CMS do zarządzania contentem. W oparciu o ten system działa wiele blogów i całych stron internetowych – nie ma w tym nic dziwnego, wszak jest on prosty w obsłudze i ma wiele darmowych motywów i wtyczek. W praktyce pozwala na dowolną personalizację witryny. Wielu jednak zapomina o chyba najważniejszym, a więc… tworzeniu kopii zapasowej. Jak i kiedy zrobić backup na WordPress?

Kiedy backup na WordPress?

Sposobów na stworzenie kopii zapasowych WordPressa jest sporo (o tym nieco dalej), ale warto też zastanowić się kiedy zaplanować backup. Mimo, iż wiele hostingów oferuje darmowe kopie – i to nawet co dobę – to backupy przechowywane są zwykle przez 1-2 dni wstecz, rzadziej przez tydzień czy dwa. A nawet jeśli, to bywa, że są wykonywane rzadziej, bo np. co 7 dni. Niedrogie oferty serwerów z automatycznym backupem znajdziesz na naszej darmowej porównywarce www.hostdog.pl.

Zdarza się jednak, że taki backup może nie wystarczyć. Wyobraźmy sobie taką sytuację: robisz pewne zmiany na WordPressie, wydaje Ci się, że wszystko działa jak należy i udajesz się na długo wyczekiwany urlop. Wracasz po kilku-kilkunastu dniach i dopiero wtedy zauważasz przeoczony wcześniej problem. Automatyczny backup hostingodawcy może na niewiele się zdać...

Uwaga – zasada jest jedna. Im częstsze kopie zapasowe, tym lepiej! Przechowuj nie jedną (ostatnią) kopię, lecz miej ich więcej! To trochę jak z grami komputerowymi – lepiej mieć więcej niepotrzebnych save’ów niż o jednego za mało.

Pamiętaj, żeby robić własną kopię bezpieczeństwa przed wgraniem każdej istotnej zmiany na WP. Czasami nowe pluginy potrafią popsuć działanie całej strony, warto więc dmuchać na zimne. Jeżeli nie będziesz w stanie naprawić powstałych szkód, łatwo przywrócisz witrynę do stanu przed zmianami.

Pewnie będziesz chciał zoptymalizować swoją stronę pod względem SEO czy poprawić szybkość działania. Jeżeli nie jesteś w stanie sam tego dokonać, to nie zapominaj o backupie przed oddaniem dostępu do WordPressa osobom trzecim!

Gdzie backup na WordPress?

Gdy już zdecydujesz się na stworzenie kopii bezpieczeństwa, to nawet nie myśl o umieszczeniu jej na tym samym serwerze! Ewentualny atak hakerów na stronę może pozbawić Cię również backupu, a to byłaby katastrofa. Backup przechowuj w odseparowanym miejscu. Może to być:

  • dysk twardy Twojego komputera
  • odrębny serwer FTP
  • chmura (np. Dysk Gogle)

Niezależnie które miejsce wybierzesz, należy zabezpieczyć je hasłem o odpowiednim stopniu bezpieczeństwa. Warto też pomyśleć o dwuetapowej weryfikacji – to niewiele dodatkowej pracy, a będziesz cieszył się spokojniejszym snem. Oczywiście hasło powinno być unikatowe, a więc takie, jakiego nie używasz i nie używałeś na żadnych innych witrynach!

Backup na WordPress – jak zrobić?

Istnieje kilka sposób na wykonanie kopii bezpieczeństwa WP. Oto one.

Backup na WordPress – ręczna kopia zapasowa

Jeśli faktycznie stwierdzisz, że automatyczny backup hostingu to zdecydowanie za mało, możesz manualnie zrobić swoją osobistą kopię bezpieczeństwa.

Jak to zrobić? Przekopiuj pliki z serwera za pomocą klienta FTP (po wcześniejszym jego skonfigurowania) i wyeksportuj bazy danych MySQL przez phpMyAdmin. Całość spakuj do archiwum ZIP i zabezpiecz mocnym hasłem. Jeszcze raz przypominamy, aby spakowany backup nie przetrzymywać na tym samym serwerze!

Jakie są plusy ręcznego backupu? Możesz robić go kiedy chcesz, przed ważnymi zmianami i pracami na stronie WP, czy po prostu "dla świętego spokoju". Z drugiej strony takie rozwiązanie nie musi być dla wszystkich wygodne.

Backup na WordPress – kopia zapasowa za pomocą wtyczki

Jak we wstępie wspomnieliśmy, WordPress ma niezliczone wtyczki. Wśród tysięcy pluginów znajdziesz także służące do tworzenia kopii zapasowej! Najpopularniejsze z nich to UpdraftPlus i BackWPup.

Zalety? Łatwość konfiguracji i zrobienia kopii zapasowej. Dzięki nim możesz też automatycznie tworzyć backupy, wystarczy tylko określić ich cykliczność. Dla niektórych wadą będzie… sama konieczność zainstalowania wtyczki. Może ona spowolnić naszego WordPressa, choć w tym przypadku wiele zależy od konfiguracji i optymalizacji posiadanego serwera.

Pluginy do backupów (przynajmniej te wymienione) mają przejrzysty interfejs, który wręcz zaprasza i zachęca użytkownika do wykonania kolejnych kroków przy tworzeniu kopii bezpieczeństwa. Istnieje jednak jeszcze jedna łatwa metoda do robienia backupu WordPressa.

Backup na WordPress – kopia zapasowa za pomocą panelu hostingowego

Większość planów hostingowych (nie licząc tych naprawdę najtańszych) zapewnia cykliczne kopie bezpieczeństwa. Niektóre hostingi umożliwiają dodatkowo wykonanie – równolegle z automatem – ręcznego backupu użytkownika przez panel, np. DirectAdmin. Znowu masz pole do popisu!

Sam zdecyduj, kiedy warto dodatkowo się zabezpieczyć osobnym backupem. Każdy hostingodawca może mieć różnie podchodzić do tego tematu. Upewnij się, że kopia będzie przechowywana w bezpiecznym, odseparowanym miejscu. Oferty serwerów z taką opcją znajdziesz jak zwykle na www.hostdog.pl.

Nieważne, czy będziesz opierał się jedynie na automatycznych kopiach hostingodawców, czy będziesz też działał "na własną rękę". Ważne, aby liczne i często wykonywane backupy były przechowywane w bezpiecznym miejscu na czarną godzinę.

Komentarze