Chciałbyś mieć własną witrynę www, za którą najlepiej nic nie płacić? Czy można założyć darmową stronę internetową, a jeśli tak, to w jaki sposób? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a poznasz miejsca, gdzie możesz ją stworzyć w dosłownie kilka minut!

Darmowa strona internetowa - utopia czy rzeczywistość?

Czy istnieje możliwość założenia darmowej witryny internetowej? Jak najbardziej! Wystarczy skorzystać z gotowych szablonów czy kreatorów stron www. Gdzie zatem tkwi haczyk?

Mówi się, że nic nie jest za darmo i jest w tym sporo prawdy. Podobnie jest też z darmowymi stronami internetowymi. Co prawda nie płacisz za nie gotówką czy przelewem online, ale jednak ponosisz pewne koszty. Wśród nich należy przede wszystkim zaliczyć:

 • brak własnej domeny
 • ograniczenie personalizacji wyglądu strony
 • wyświetlane reklamy, banery itp.

Co oznacza brak własnej domeny? To nie do końca tak, że jej nie dostajesz - jest ona jednak często obligatorynie ograniczona do platformy, na której budujesz swoją witrynę www. Przykładowo, chcesz skorzystać z świetnego WordPress.com. Twoja nazwa strony nie będzie się wyświetlała jako "mojastrona.pl" czy "mojastrona.com", lecz jako "mojastrona.wordpress.com". Nie ma wyjścia - musisz zgodzić się na obecność nazwy platformy w adresie urlowym swojej strony. Coś za coś!

To samo dotyczy ogólnej koncepcji i wyglądu strony internetowej. Jeżeli jesteś programistą, to możesz stworzyć od podstaw taką witrynę, jaką sobie tylko zapragniesz. W przypadku darmowych witryn jesteś ograniczony szablonami - nie możesz na danej podstronie umieścić wszystkiego, a także usunąć niektórych innych elementów, np. loga Twojego usługodawcy. Takie strony w odbiorze mogą czasami wyglądać na mniej profesjonalne i zrobione na poważnie, ale wiele zależy od nakładu pracy - o ile niektóre rzeczy zostaną Ci narzucone, to jednak na wszystko inne masz całkowity wpływ i to od Twojej determinacji i ambicji będzie zależał ostateczny aspekt wizualny witryny www.

A skoro mowa o narzucanych elementach, wśród nich nie sposób nie wymienić reklam w formie banerów i innych. Najczęściej nie masz na nie wpływu gdzie, jak i kiedy zostaną wyświetlane na Twojej stronie internetowej. Taka jest cena darmowej witryny www, ale od czegoś w końcu trzeba zacząć! 

Gdzie więc możesz założyć darmową stronę internetową?

Darmowa strona na WordPress.com - jak?

WordPress.com w wersji Free to darmowa alternatywa dla WordPress.org. Gdzie tkwią różnice?

Jak wspomniano we wstępie, wszystkie adresy urlowe będą kończyły się końcówką .wordpress.com. To swojego rodzaju ograniczenie, ale dla wielu może nie grać istotnej roli. W końcu na WordPress.com nie będziesz płacił ani za hosting www, ani za domenę! Trudno, żeby było inaczej, skoro domena jest Ci z góry narzucana. Nie masz też wpływu na wyświetlane banerki reklamowe.

Poza tym dostaniesz tego samego CMS-a, co jego płatny odpowiednik, a więc niezwykle popularny WordPress.org. Przez wyświetlane reklamy może nieco cierpieć konwersja strony (o ile masz zamiar na niej zarabiać), ale poza tym WordPress.com ma same zalety!

Jak założyć darmową stronę na WordPress.com?

 1. Wejdź na wordpress.com/pricing
 2. Wybierz wariant Free klikając "Start with Free"
 3. Podaj nazwę użytkownika i hasło. Możesz kontynuować z kontem Google lub Apple
 4. Kliknij "Założ konto"

To praktycznie wszystko! Oczywiście pozostaje Ci kwestia nazwania swojej strony internetowej, jej konfiguracji i (stosunkowo dość ograniczonej) personalizacji. Niemniej zawsze w ten sposób zyskujesz swoją stronę www za darmo! Platforma WP fantastycznie sprawdza się w przypadku blogów, ale może też posłużyć dla innego rodzaju witryn internetowych.

WordPress.com zapewnia m.in.:

 • bardzo ładne motywy i szatę graficzną
 • nielimitowane strony/podstrony
 • nielimitowanych użytkowników (nie musisz martwić się o przeciążenie strony!)
 • ochronę konta i strony
 • i wiele więcej!

Darmowa strona na Bloggerze - jak?

Platforma Blogger jest dość podobna do wcześniejszego WP. Jej historia sięga 1999 roku, a od 2007 należy do amerykańskiego giganta Google. Skorzystaj z niej i nie płać za hosting internetowy i domenę, a więc w praktyce zyskaj bezpłatną witrynę internetową!

Jak założyć darmową stronę na Bloggerze?

 1. Wejdź na blogger.com
 2. Kliknij "Utwórz bloga"
 3. Podaj nazwę strony/bloga
 4. Kliknij "Dalej"
 5. Wybierz adres bloga, a więc adres URL
 6. Kliknij "Zapisz"

Gratulacje - założyłeś darmową stronę internetową! Co prawda Blogger powstał z myślą - jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim o blogach, to jednak możesz spróbować tę platformę także w przypadku innego rodzaju stron www.

Blogger zapewnia m.in.:

 • polską wersję językową
 • liczne wbudowane narzędzia
 • dużą personalizację
 • i wiele więcej!

Darmowa strona na Wix - jak?

Jeżeli boisz się, że wcześniejsze propozycje są za bardzo "blogerskie" to spokojnie - zawsze możesz skorzystać z kreatora stron www, jakim jest Wix! To bardzo popularna platforma, która już w 2019 roku miała już przeszło 150 milionów użytkowników! Co można o niej powiedzieć?

W przeciwieństwie choćby do bezpłatnej wersji bardzo popularnego WordPressa, Wix pozwala na naprawdę bardzo dużą swobodę i możliwości personalizacyjne swoich witryn www. Bodaj największą zaletą jest niezwykła prostota i intuicyjność tworzenia swoich stron internetowych!

W tradycyjnym CMS-ie miałeś problem z umieszczeniem buttona czy innego graficznego elementu w danym miejscu? W Wix nie będziesz miał takich problemów, gdyż w trybie edycyjnym wystarczy kliknąć ów element, przeciągnąć go w pożądane miejsce i... upuścić. Gotowe! Teraz pozostaje tylko zapisanie szablonu. Genialne!

Jak założyć darmową stronę na Wix?

 1. Wejdź na pl.wix.com
 2. Kliknij "Do dzieła ->"
 3. Podaj swój adres e-mailowy i hasło. Możesz kontynuować z kontem Google lub Facebookiem
 4. Kliknij "Zarejestruj się"

Pozostaje Ci już tylko konfiguracja konta, personalizacja strony i jej budowanie, w tym oczywiście zadbanie o content. Z Wix jeszcze nigdy tworzenie darmowych stron internetowych nie było takie proste! W Wix możesz też skorzystać z płatnych planów premium, gdzie zostanie usunięty brand Wix, a Ty otrzymasz dodatkowo support 24/7 i możliwość wyboru własnej domeny.

Wix zapewnia m.in.:

 • kilkaset szablonów (ok. 2x więcej niż w WordPressie!)
 • dużą łatwość obsługi
 • mniej blogowy charakter
 • i wiele więcej!

Darmowa strona internetowa - wady i zalety

Strony internetowe za darmo mają swoje niewątpliwe zalety, ale także pewne wady. Do tych pierwszych należy zaliczyć - naturalnie obok braku ponoszonych kosztów - łatwość w ich tworzeniu. Tak naprawdę każdy kreator stron www "prowadzi za rękę" i na każdym kroku podpowiada, co należy lub co możesz zrobić. Nie potrzebujesz żadnej wiedzy programistycznej, nie musisz być także grafikiem komputerowym, po prostu wybierz interesujący Cię szablon, opcje, widgety i... prowadź swoją nową i darmową witrynę www!

Do minusów należy jednak dodać pewne ograniczenia związane choćby z brakiem własnej domeny www czy wyświetlanymi reklamami. W końcu nie można mieć wszystkiego!

Zalety darmowej strony internetowej:

 • jest darmowa ;) (nie płacisz ani za hosting, ani za domenę)
 • łatwość, a nawet wręcz banalność obsługi
 • wiele darmowych szablonów
 • nie musisz być programistą, informatykiem czy grafikiem
 • pomocny support
 • wiele poradników i samouczków dostępnych online
 • darmowe certyfikaty SSL
 • w pełni funkcjonalna strona www

Wady darmowej strony internetowej:

 • brak własnej domeny
 • obecność brandu/loga usługodawcy
 • wyświetlane reklamy i banery
 • brak własnej poczty e-mail

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.