Czy darmowy hosting internetowy ma sens? Gdzie można założyć darmową stronę internetową? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Zapraszamy do lektury!

Darmowy hosting strony - wstęp

Posiadanie własnej witryny internetowej - czy to niewielkiego bloga, sporego forum czy sklepu online - wiąże się zazwyczaj pewnymi wydatkami. Zazwyczaj, bo zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej platformy, dzięki której możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku! Jak to możliwe?

Założenie strony www wymaga wykupienie hostingu, a więc miejsca na serwerze, za którego trzeba zwykle opłacać odpowiedni abonament. Ile kosztuje hosting www? To zależy oczywiście od jego parametrów, a więc m.in. przestrzeni dyskowej, rodzaju dysków, oferowanej technologii, wielkości transferu GB i wielu innych czynników. Oferty porównasz w darmowej porównywarce hostingów hostdog.pl. Trzeba jednak pamiętać, że serwer to nie wszystko.

Aby założyć własną stronę internetową, trzeba także zakupić odpowiednią domenę. Hosting + domena to zazwyczaj cały koszt utrzymywania strony www (obecnie certyfikaty SSL często są darmowe i/lub zawarte w cenie pakietu). Za 12 miesięcy zapłacisz za całość najczęściej kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, ale jest też alternatywa w postaci całkowicie darmowego hostingu. 

Gdzie go założyć?

Darmowy hosting strony - gdzie?

Gdzie możesz założyć darmową stronę internetową? Gdzie nie będziesz płacił za hosting i domenę?

Darmowy hosting na CBA.pl

Na CBA.pl znajdziesz zarówno profesjonalne płatne pakiety hostingu www (np. Pro, VIP), hostingu VPS i innych, ale także darmowy plan. Nie będziesz w nim płacił ani za hosting, ani za domenę! Co za darmo da Ci CBA.pl?

Możesz liczyć do 100 GB przestrzeni dyskowej (na stronę www i pocztę), nielimitowany transfer miesięczny i nie tylko to. Jest tu automatyczna instalacja m.in. WordPressa czy Joomla, natychmiastowa aktywacja usług i sporo udogodnień, w tym. np. wbudowane narzędzie do analityki ruchu, PHP od 5.3 do 8.2 czy możliwość rejestracji domeny lub korzystania z już zarejestrowanej. Znakomicie!

Darmowy hosting na WordPress.com

Jeżeli celujesz np. w bloga, to WordPress.com będzie dla Ciebie idealnym miejsce, aby zacząć blogowanie! I to oczywiście za darmo

Wejdź na tę platformę w celu rejestracji, która jest banalnie prosta (witryna prowadzi Cię krok po kroku). Jeżeli kojarzysz bardzo popularnego CMS-a, jakim jest WordPress, to będziesz się znakomicie czuł w tym środowisku. Edycja i pisanie nowych wpisów/artykułów odbywa się właśnie w tym edytorze tekstowym. Musisz jednak pamiętać, że są tu pewne ograniczenia.

Pierwszym jest brak możliwości wyboru domeny - każda witryna www (jak np. blog), będzie miała w nazwie (urlu) końcowkę /wordpress.com. Jeżeli jednak zaczynasz przygodę z blogowaniem i chciałbyś za darmo sprawdzić w praktyce, czy dobrze się w tym czujesz, to nie masz co wybrzydzać! Coś za coś.

Platforma narzuca także swoje reklamy, masz też pewne ograniczenia w personalizacji strony, ale i tak możliwości edycyjne są bardzo duże. Na początek jak najbardziej warto!

Darmowy hosting na Wix

Wix to kolejne świetne miejsce, gdzie zaprojektujesz i postawisz swoją darmową witrynę internetową. Na wix.com (istnieje polska wersja językowa) dostaniesz skanowalny i co najważniejsze bezpłatny hosting internetowy. W dodatku niezawodny - według usługodawcy jego bezawaryjność wynosi aż 99,9%! 

Darmowy hosting Wix zapewnia nie tylko dużą elastyczność i wygodę, ale także zaawansowany monitoring bezpieczeństwa i automatyczną konfigurację usługi. Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, aby móc założyć swoją upragnioną stronę www.

Darmowy hosting na Bloggerze

Kolejna darmowa platforma idealna - jak sama nazwa wskazuje - na bloga to Blogger, która obecnie należy do amerykańskiego giganta Google. Podobnie jak wcześniejszy darmowy WordPress, także w Bloggerze nie będziesz ponosił kosztów za zakup hostingu www czy domeny.

Założenie strony/bloga na Bloggerze:

 1. Zaloguj się na platformie Blogger
 2. Kliknij button "Nowy blog"
 3. Wpisz wymyśloną przez siebie nazwę bloga
 4. Kliknij "Dalej"
 5. Wybierz adres bloga, a więc adres URL
 6. Kliknij "Zapisz"

Na Bloggerze możesz dowolnie personalizować wygląd swojej strony internetowej. Twój blog będzie wyglądał tak, tylko zechcesz!

Darmowy hosting strony - wady i zalety

Jakie są zalety oraz wady darmowego hostingu? Musisz wziąć je pod uwagę!

Darmowy hosting www - zalety

 1. Brak opłat za hosting (serwer)
 2. Brak opłat za domenę
 3. Łatwość konfiguracji/instalacji
 4. Spore możliwości personalizacji
 5. Nierzadko wsparcie techniczne
 6. Bezpieczeństwo
 7. W sam raz dla początkujących

Darmowy hosting www - wady

 1. Reklamy
 2. Pewne ograniczenia
 3. Czasami brak wyboru własnej domeny
 4. Dla średniozaawansowanych/zaawansowanych może nie wystarczyć
 5. Mimo wszystko mniejsze możliwości personalizacyjne

Sam musisz wybrać, czy wolisz płatny czy darmowy hosting internetowy!

Darmowy hosting strony - podsumowanie

Darmowy hosting internetowy ma wiele zalet, ale także pewne wady. Wśród nich należy zaliczyć mniejsze możliwości personalizacyjne i kwestie ewentualnej monetyzacji, gdyż darmowe platformy mogą narzucać własne reklamy (np. w postaci bannerów), na które nie masz wpływu. 

Nie zmienia to faktu, że darmowy hosting jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących blogerów i innych osób, które zaczynają z tworzeniem własnych witryn internetowych. Warto!

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.