Direct Admin to graficzny panel służący do zarządzania serwerem. Swoją popularność zawdzięcza intuicyjnej i prostej obsłudze. O czym należy pamiętać mając hosting z Direct Admin?

Panel Direct Admin charakteryzuje się graficznym i przejrzystym interfejsem. Pozwala on na zarządzanie serwerem nawet niedoświadczonym użytkownikom, którzy w wielu innych panelach musieliby używać komend w trybie tekstowym. W Direct Admin obsługa jest znacznie prostsza i intuicyjna.

W przeciwieństwie do wielu innych konkurencyjnych narzędzi, Direct Admin został całkowicie spolszczony, co jeszcze bardziej ułatwia ubsługę i czyni panel bardzo przyjazny dla użytkownika. Przetłumaczone na język polski zostały nie tylko główne komponenty, ale również np. dział Pomoc.

Niektóre hostingi oferujące panel Direct Admin:

Mimo prostoty obsługi, Direct Admin jest w pełni funkcjonalnym i profesjonalnym panelem. Oto jego 5 najważniejszych i podstawowych funkcji. 

1. Logowanie do Direct Admin

Po udanym zarejestrowaniu w panelu przychodzi czas na pierwsze logowanie do Direct Admin. Ale jak to zrobić?

Wystarczy wklepać w wyszukiwarce internetowej adres wykupionej domeny z portem 2222. Tak wygląda przykładowa ścieżka url:

 • http://nazwa_naszej_strony.pl:2222/

gdzie "nazwa_naszej_strony.pl" to wykupiona domena. Następnie w formularzu logowania wystarczy wpisać nazwę użytkownika i hasło. Pierwotne zostanie wysłane na podany adres mailowy w celu potwierdzenia aktywacji serwera. Hasło można oczywiście spersonalizować i ustawić nowe. Uwaga - wielkość liter ma znaczenie!

Nie ma się co martwić również w przypadku zapomnienia hasła - Direct Adrmin umożliwia jego zresetowanie. Nowe hasło zostanie wysłane na e-maila, na którym została zarejestrowana domena. Wystarczy kliknąć w otrzymany link, który czasem może trafić do spamu.

2. Backup strony w Direct Admin

Tworzenie backupów, a więc kopii zapasowych, to jedna z najważniejszych czynności charakteryzujących bezpieczne strony internetowe. Co prawda większość hostingodawców zapewnia kreowanie kopii witryny i jej bezpieczne przechowywanie (często na okres 7 dni z codziennym backupem), to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również tworzyć backup "na własną rękę". A do tego świetnie nadaje się Direct Admin.

Funkcja utworzenia kopii zapasowej znajduje się na stronie głównej panelu w sekcji "Twoje Konto". Po kliknięciu przenosimy się na podstronę, w której wybieramy te elementy, które chcemy objąć backupem. Są to:

 • dane stron www (katalog domen, spis subdomen)
 • e-mail (konta mailowe dla wszystkich domen, ich ustawienia, autorespondery itp.)
 • bazy danych

Możemy wybrać wszystkie elementy składowe lub wybrane przez siebie. Tworzenie kopii zapasowej trwa zwykle do kilku-kilkanastu minut. Naturalnie możemy również przywrócić dane z wybranego przez siebie backupu.

3. Zarządzanie bazami danych w Direct Admin

Panel Direct Admin pozwala również zarządzać bazami danych MySQL i PostgreSQL. Warunkują one poprawne działanie wielu aplikacji webowych. Jak je utworzyć?

W przypadku bazy MySQL sytuacja wygląda bardzo podobnie do tworzenia kopii zapasowej. Opcja kreowania bazy również znajduje się w sekcji "Twoje Konto" - tym razem po prawej stronie. Po kliknięciu otworzy się nowe okno, w którym interesuje nas funkcja "Utwórz nową bazę danych". Po jej wybraniu przed naszymi oczami ukazuje się formularz, w którym należy podać:

 • nazwę bazy danych
 • nazwę użytkownika
 • hasło użytkownika (dwukrotnie)

Po wypełnieniu wystarczy kliknąć button "Utwórz". Baza danych gotowa!

4. Zarządzanie pocztą e-mail w Direct Admin

Narzędzia i funkcje panelu Direct Admin są logicznie podzielone na dwie sekcje: wcześniej wspomniane "Twoje Konto" oraz "Zarządzanie kontami E-mail". W tym ostatnim możemy dokonać operacji na kontach mailowych. Oto wybrane opcje, którymi można dowolnie zarządzać i edytować:

 • konta pocztowe
 • autorespondery
 • listy dyskusyjne
 • filtry poczty

Direct Admin umożliwia m.in. tworzenie i edytowanie istniejących już kont mailowych. Przy zakładaniu nowego adresu mailowego pamiętajmy o ustawieniu rozmiaru skrzynki (w MB). Dbajmy o nasz miesięczny limit transferu! 

5. Instalacja certyfikatu SSL w Direct Admin

Certyfikat SSL oznacza bezpieczeństwo, lepsze pozycjonowanie witryny i wzrost zaufania u świadomych internautów. Same zalety! W Direct Admin możemy uruchomić 2 rodzaje SSL:

 • wbudowane certyfikaty serwera
 • własne wygenerowane certyfikaty

SSL znajdziemy w zakładce "Zaawansowane narzędzia". Jeżeli hostingodawca nie aktywował certyfikatu (niektórzy oferują darmowy Let's Encrypt), możesz zrobić to z poziomu panelu Direct Admin. Istnieje również możliwość zakupu i instalacji certyfikatu SSL. Zadbajmy wcześniej jednak o własny (dedykowany) adres IP!

Komentarze