Kiedy posiadasz już hosting oraz domenę pierwszy krok do uruchomienia Twojej strony to połączenie obu tych rzeczy, czyli podpięcie domeny do serwera. Można to wykonać w dwóch prostych krokach.

1. Dodanie domeny do panelu hostingu

Pierwsza sprawa to skonfigurowanie hostingu do obsługi naszej domeny. Wpis o domenie trafi wtedy do serwera DNS dostawcy hostingu dając nam możliwość skierowania tej domeny na nasze konto.

W różnych panelach administracyjnych robi się to inaczej. Należy szukać opcji “Utwórz domenę”, “Dodaj domenę”, “Nowa domena”, “Dodaj stronę” lub podobnych.

Przykładowo w popularnym panelu administracji DirectAdmin należy wykonać następujące kroki:

  • Po zalogowaniu klikamy opcję “Zarządzanie domenami”
  • Następnie wybieramy “Dodaj domenę do konta”
  • Wypełniamy formularz podając w polu “Domena” adres naszej domeny (bez www czy http://)
  • Klikamy “Dodaj domenę”

Dodawanie domeny w programie Direct Admin

Z kolei np. w autorskim panelu administracji dla hostingu firmy IQ.pl:

  • Wybieramy z lewego menu opcję “Konfiguracja domen”
  • Wybieramy opcję “Nowa domena”
  • W oknie, które się pojawi wpisujemy nazwę naszej domeny (bez www czy http://)
  • Klikamy “Dodaj domenę”

Dodawanie domeny przy pomocy autorskiego panelu firmy IQ

Po dodaniu domeny w panelu administracji hostingu najczęściej zostanie utworzony dla niej osobny katalog na serwerze, do którego później należy przegrać pliki strony www.

 

2. Zmiana delegacji domeny na serwery DNS naszego hostingodawcy

Każda firma hostingowa posiada swoje serwery DNS. Jest to serwer, którego zadaniem jest kojarzenie nazwy domeny w postaci tekstowej (np. “twojadomena.pl”) na adres IP serwera, na którym znajdują się pliki strony internetowej.

Żeby skojarzyć domenę z danym serwerem należy wykonać zmianę delegacji czyli wskazać adresy DNS właściwe dla firmy hostingowej, która obsługuje nasz serwer.

Adresy te mają najczęściej postać:

ns1.firmahostingowa.pl

ns2.firmahostingowa.pl

 

Gdzie je znaleźć? Najczęściej - w pomocy technicznej hostingu.

Przykładowo dla firmy home.pl są to adresy:

dns.home.pl

dns2.home.pl

a dla firmy Nazwa.pl są to:

ns1.nazwa.pl

ns2.nazwa.pl

Mając już adresy DNS naszej firmy hostingowej wchodzimy w panel konfiguracji domeny (panel, który udostępni nam firma, w której zakupiliśmy naszą domenę).

Następnie dla danej domeny wybieramy opcję “Ustawienia” i w polach na adresy wpisujemy odpowiednie adresy serwerów DNS i klikamy przycisk potwierdzenia.

Jeśli pominęliśmy czynności opisane w punkcie pierwszym tego poradnika to możemy otrzymać komunikat o treści: “Docelowy serwer nazw nie został skonfigurowany do obsługi tej domeny” lub podobny. Oznacza to, że serwery DNS naszej firmy hostingowej “nie zostały poinformowane”, że będą obsługiwały naszą domenę i nie możemy jej tam skierować. W tym wypadku należy wykonać czynności opisane w pkt.1 pierwszym aby skonfigurować domenę na naszym hostingu.

Następnie musimy poczekać aż wykona się “propagacja” domeny czyli mówiąc w uproszczeniu: wszystkie serwery DNS w internecie zostaną poinformowane, że od tego momentu nasza domena jest podłączona do danego serwera www.

Czas oczekiwanie może wynosić od kilku do kilkudziesięciu godzin (przeważnie od 12 do 24). Do momentu zakończenia propagacji nasza strona internetowa będzie niedostępna.

 

Domeny z polskimi znakami (IDN)

Aby podpiąć domenę IDN (z polskimi znakami diakrytycznymi, lub innymi spoza standardowego zestawu znaków) pod nasz hosting, należy najpierw przekonwertować jej nazwę za pomocą tłumacza domen IDN (http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl). W pierwszym polu tekstowym wpisujemy nazwę domeny, a następnie klikamy na przycisk "tłumacz na ASCII".

Np. domena mąka.pl po dokonaniu konwersji będzie miała postać:
xn--mka-ipa.pl

Domenę w takiej postaci (czyli przekonwertowaną do ASCII) należy dodać do panelu hostingu i dalej postępować tak jak w przypadku normalnej domeny.

 

Komentarze