Nie wiesz, jak podpiąć domenę pod serwer? Kiedy posiadasz już hosting oraz domenę pierwszy krok do uruchomienia Twojej strony to połączenie obu tych rzeczy, czyli podpięcie domeny do serwera. Można to wykonać w dwóch prostych krokach.

1. Dodanie domeny do panelu hostingu

Pierwsza sprawa, aby podpiąć domenę pod serwer to skonfigurowanie hostingu do obsługi naszej domeny. Wpis o domenie trafi wtedy do serwera DNS dostawcy hostingu dając nam możliwość skierowania tej domeny na nasze konto.

W różnych panelach administracyjnych robi się to inaczej. Należy szukać opcji "Utwórz domenę", "Dodaj domenę", "Nowa domena", "Dodaj stronę" lub podobnych.

Przykładowo w popularnym panelu administracji DirectAdmin należy wykonać następujące kroki:

 1. Po zalogowaniu kliknij opcję "Zarządzanie domenami".
 2. Następnie wybierz "Dodaj domenę do konta".
 3. Wypełnij formularz podając w polu "Domena" adres naszej domeny (bez www czy http://).
 4. Kliknij "Dodaj domenę".

Dodawanie domeny w programie Direct Admin

Z kolei np. w autorskim panelu administracji dla hostingu firmy IQ.pl:

 1. Wybierz z lewego menu opcję "Konfiguracja domen".
 2. Wybierz opcję "Nowa domena".
 3. W oknie, które się pojawi wpisujemy nazwę naszej domeny (bez www czy http://).
 4. Kliknij "Dodaj domenę".

Dodawanie domeny przy pomocy autorskiego panelu firmy IQ

Po dodaniu domeny w panelu administracji hostingu najczęściej zostanie utworzony dla niej osobny katalog na serwerze, do którego później należy przegrać pliki strony www.

A tak wygląda przypinanie domeny do hostingu w nowym panelu home.pl:

 1. Zaloguj się do nowego Panelu klienta home.pl.
 2. Wejdź do sekcji Usługi WWW i znajdź ten hosting, do którego chcesz przypisać domenę.
 3. Wybierz "Opcje" i dalej "Przypisz domenę".
 4. Kliknij przycisk "Wyślij".

Gotowe!

2. Zmiana delegacji domeny na serwery DNS naszego hostingodawcy

Każda firma hostingowa posiada swoje serwery DNS. Jest to serwer, którego zadaniem jest kojarzenie nazwy domeny w postaci tekstowej (np. "twojadomena.pl") na adres IP serwera, na którym znajdują się pliki strony internetowej.

Żeby skojarzyć domenę z danym serwerem należy wykonać zmianę delegacji czyli wskazać adresy DNS właściwe dla firmy hostingowej, która obsługuje nasz serwer.

Adresy te mają najczęściej postać:

 • ns1.firmahostingowa.pl
 • ns2.firmahostingowa.pl

Gdzie je znaleźć? Najczęściej - w pomocy technicznej hostingu.

Przykładowo dla firmy home.pl są to adresy:

 • dns.home.pl
 • dns2.home.pl

A dla firmy nazwa.pl są to:

 • ns1.nazwa.pl
 • ns2.nazwa.pl

Analogicznie wygląda to u innych hostingodawców.

Mając już adresy DNS naszej firmy hostingowej wejdź do panelu administratowa hostingu. Następnie dla danej domeny wybierz opcję "Ustawienia" i w polach na adresy wpisz odpowiednie adresy serwerów DNS i kliknij przycisk potwierdzenia.

Jeśli pominąłeś czynności opisane w punkcie pierwszym tego poradnika, to możesz otrzymać komunikat o treści: "Docelowy serwer nazw nie został skonfigurowany do obsługi tej domeny" lub podobny. Oznacza to, że serwery DNS naszej firmy hostingowej "nie zostały poinformowane", że będą obsługiwały naszą domenę i nie można jej tam skierować. W tym wypadku należy wykonać czynności opisane w pkt. 1, aby skonfigurować domenę na naszym hostingu.

Następnie musisz poczekać aż wykona się "propagacja" domeny, czyli mówiąc w uproszczeniu: wszystkie serwery DNS w internecie zostaną poinformowane, że od tego momentu nasza domena jest podłączona do danego serwera www.

Czas oczekiwanie może wynosić od kilku do kilkudziesięciu godzin (przeważnie od 12 do 24). Do momentu zakończenia propagacji Twoja strona internetowa będzie niedostępna.

Domeny z polskimi znakami (IDN)

Aby podpiąć domenę IDN (z polskimi znakami diakrytycznymi lub innymi spoza standardowego zestawu znaków) pod nasz hosting, należy najpierw przekonwertować jej nazwę za pomocą tłumacza domen IDN. Znajdziesz go pod linkiem http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl.

W pierwszym polu tekstowym należy wpisać nazwę domeny, a następnie kliknąć przycisk "tłumacz na ASCII".

Np. domena mąka.pl po dokonaniu konwersji będzie miała postać:
xn--mka-ipa.pl

Domenę w takiej postaci (czyli przekonwertowaną do ASCII) należy dodać do panelu hostingu i dalej postępować tak jak w przypadku normalnej domeny.

Jak podpiąć domenę pod serwer? Podsumowanie

Podpięcie swojej domeny pod hosting nie jest trudne. W najgorszym razie skończy się nieskonfigurowanych DNS-ach - jeżeli tak się stanie, należy wrócić do samego początku operacji i w panelu administratora ustawić delegowanie domeny na serwery DNS. Należy przy tym uzbroić się w nieco cierpliwości, gdyż przełączenie może potrwać do 24 godzin.

 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.