Posiadasz swoją witrynę www u swojego zaufanego hostingodawcy, ale zdecydowałeś się na zakup domeny u innego operatora? To dość powszechne zjawisko. Jak jednak przekierować nową domenę na swoją stronę znajdującą się na innym serwerze?

Nie musisz nawet kupować różnych usług (serwer, domena) u różnych hostingodawców, aby stanąć przed problemem delegowania domeny na inny serwer. Wystarczy, że przeniesiesz hosting do innej firmy, a domenę zostawisz tam, gdzie ją pierwotnie wykupiłeś - problem robi się ten sam. Hostingodawcy nakłaniają (a jakże!) do utrzymania wszystkich usług w swojej firmie, co może faktycznie ułatwić ich obsługę. No, ale skoro tu trafiłeś, to pewnie nie masz takiej wygody i musisz przenieść domenę na zewnętrzny serwer. Jak to zrobić?

Zmiany w DNS

DNS (ang. Domain Name System) to sieć serwerów odpowiadających na zapytania o nazwy domen. Innymi słowy, DNS wyszukuje adresu IP po adresie strony. Jeżeli coś z serwerem DNS jest nie tak, to na daną stronę będzie można się dostać tylko... znając jej adres IP! Dlatego tak ważna jest poprawna konfiguracja DNS i poprawne wpisanie domeny do tego systemu. 

Aby wydelegować domenę na zewnętrzny serwer DNS, należy wprowadzić odpowiednie zmiany w konfiguracji jej rekordów. Najważniejszym z nich jest rekord A (czasami nazywany rekordem @), który określa z jakiego serwera powinna być wyświetlana dana witryna www. To właśnie on "tłumaczy" adres url strony na adres IP.

Zmiana rekordu A (@) dla domeny u innego hostingodawcy

Scenariusz nr 1: przeniosłeś swoją domenę do innego hostingodawcy. Co należy zrobić, aby wszystko działało?

 1. Zaloguj się do konta u nowego hostingodawcy (do którego przeniosłeś domenę); sprawdź, czy serwery nazw NS1 i NS2 mają odpowiednie adresy IP (od nowego hostingodawcy) - informacje te powinieneś znaleźć w ustawieniach panelu.
 2. Zmień rekord A (@) na adres IP serwera (dostałeś go już od nowego hostingodawcy).
 3. Sprawdź ustawienia aliasów domeny CNAME (to bardzo łatwe; jeżeli Twoja strona działa wpisując adres z www i bez www, to z CNAME jest wszystko w porządku).
 4. Zapisz wprowadzone zmiany.

Może okazać się, że serwer będzie wymagał wpisania wartości parametru TTL (ang. Time To Live określający odświeżanie domeny). Możesz podać wartość 86400 (sekund), odpowiadającą jednej dobie. Gotowe!

Zmiana rekordu A (@) dla domeny u pierwotnego hostingodawcy

Scenariusz nr 2: przeniosłeś swoją stronę na inny hosting, ale domenę zostawiłeś u tego usługodawcy, u którego została pierwotnie wykupiona. Co dalej?

 1. Zaloguj się do konta u hostingodawcy, u którego zarejestrowałeś domenę. Znajdź panel do zarządzania domeną (szukaj zwłaszcza w ustawieniach zaawansowanych - panel ten może być słabo widoczny u niektórych hostingodawców).
 2. Zmień rekord A (@) na adres IP serwera (dostałeś go już od nowego hostingodawcy).
 3. Analogicznie jak poprzednio, sprawdź ustawienia domeny CNAME.
 4. Zapisz zmiany.

Podobnie jak za pierwszym razem, także i w tym przypadku możesz zostać zapytany o wartość parametru TTL. Podaj tak samo wartość 86400.

Jak przekierować domenę na inny serwer u danego hostingodawcy?

U każdego hostingodawcy cały proces może wyglądać nieco inaczej, niemniej wszystko sprowadza się do wspólnego mianownika. Oto sposoby postępowania u wybranych hostingodawców.

Przekierowanie domeny z home.pl na inny serwer:

 1. Poinformuj nowego hostingodawcę o nazwie domeny, którą chcesz przenieść na jego serwer.
 2. Zaloguj się do panelu home.pl. Wybierz domenę, którą chcesz przenieść (wydelegować), klikając przycisk "Konfiguruj". Powinien się on znajdować w prawym górnym rogu.
 3. Oznacz opcję "Korzystaj z serwerów DNS innego operatora". Wpisz adresy serwerów DNS (co najmniej 2) otrzymane od nowego hostingodawcy).
 4. Zapisz zmiany.

Przekierowanie domeny z nazwa.pl na inny serwer:

 1. Zaloguj się do panelu klienta nazwa.pl. To proces dwuetapowy (system poprosi Cię o hasło wysłane drogą esemesową lub mailową).
 2. Przejdź do zakładki "Domeny" znajdującą się w "Moje usługi". Kliknij przycisk "konfiguruj" po prawej stronie ekranu.
 3. Wybierz "Ręczna konfiguracja DNS", a następnie kliknij button "zmień". Dalej zaznacz "konfiguracja ręczna".
 4. Pojawi się tabela z rekordami DNS. Wpisz nowy adres IP swojego serwera dla obu rekordów A.
 5. Zapisz zmiany klikając przycisk "zatwierdź" pod tabelą z DNS.

Przekierowanie domeny z zenbox na inny serwer:

 1. Wybierz domenę, która ma być przekierowana na inny serwer.
 2. Otworzy się nowe okno z rekordami domeny. Zaznacz i usuń rekordy A dla www i dns.
 3. W kolejnej tabeli wprowadź aktualne rekordy A (dla www i dns) z nowymi adresami IP zewnętrznego serwera. Pamiętaj, aby adres dla drugiego rekordu (dns) był zakończony kropką.
 4. Zapisz zmiany.

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.