Czy słyszałeś o hostingu SEO? Czym jest taki rodzaj hostingu? Ile kosztuje, u kogo możesz go nabyć i co oferuje w swojej cenie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poniższego artykułu!

Co to jest hosting SEO?

Nie musisz znać ścisłej definicji hostingu SEO, jeżeli wiesz czym jest hosting i SEO w ogóle. To pierwsze to nic innego, jak świadczenie usług serwerowych dla właścicieli stron internetowych. Aby strona www była widoczna w sieci, musi mieć swoje wykupione miejsce na serwerze, co może kosztować w skali roku kilkadziesiąt, kilkaset, a czasami nawet więcej złotych. Wiele zależy od wielkości i rodzaju strony (forum, blog, wizytówka, sklep online itp. itd.), a także od preferencji właściciela, choć te powinny iść w parze właśnie z wymogami witryny.

SEO to z kolei to nic innego, jak pozycjonowanie stron, a więc optymalizacja treści poszczególnych artykułów, podstron, jak i całych witryn internetowych pod wyszukiwania w Google czy innych wyszukiwarkach. Działanie SEO to podstawa w dzisiejszym działaniu w sieci www.

Hosting SEO jest to więc to odmiana tradycyjnego hostingu www, lecz ukierunkowana w stronę agencji SEO. Największe różnice w stosunku do typowego hostowania tkwią w udostępnianiu przez firmy hostingowe nawet kilkudziesięciu czy kilkuset adresów IP w różnych klasach. SEO-wcy, a więc osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron, mogą na owych adresach IP zakładać tzw. serwisy zapleczowe, które mają stawowić synergię dla głównego projektu.

Ile kosztuje hosting SEO?

Na cenę hostingu SEO składa się wiele elementów. Wśród tych typowych są m.in.:

 • wielkość transferu miesięcznego GB
 • wielkość przestrzeni dyskowej GB
 • rodzaj przestrzeni dyskowej (HDD, SSD, NVMe)
 • liczba domen
 • liczba baz danych

A to oczywiście nie wszystko! Jak już wspomniano, hosting SEO oferuje wiele adresów IP w różnych klasach. I to właśnie od ich liczby cena hostingu może się znacząco różnić. Jak bardzo?

Bazując na przykładzie oferty Seohost.pl, różnice w cenie są naprawdę widoczne gołym okiem. W ofercie tego hostingodawcy znajdziesz w sumie 4 pakiety hostingu SEO m.in. z nielimitowanym transferem miesięcznym, nieograniczonymi domenami i bazami danych MySQL. Każdy z nich ma też 32 klasy adresów IP. Różnią sie przestrzenią dyskową i właśnie IP.

Oto i one (ceny brutto):

 • SEO NVMe 32 - 1 GB, liczba IP: 32, 49,20 zł miesięcznie
 • SEO NVMe 64 - 2 GB, liczba IP: 64, 82,41 zł miesięcznie
 • SEO NVMe 128 - 10 GB, liczba IP: 128, 168,51 zł miesięcznie
 • SEO NVMe 192 - 20 GB, liczba IP: 192, 242,31 zł miesięcznie

Różnice w skali miesiąca między najtańszą a najdroższą propozycją tego samego usługodawcy wynosi w tym przypadku niemal 200 złotych. Na cały rok opłaty za hosting SEO wyniosą tu więc od 590,40 do aż 2907,72 zł! Dla porównania, ten sam Seohost.pl ma ofertę zwykłego hostingu www 10 GB NVMe za 156,21 zł. To mniej niż jego odpowiednik SEO przez 1 (słownie: jeden) miesiąc!

 • SEO NVMe 128 - 10 GB, liczba IP: 128, 2022,22 zł za rok brutto
 • hosting SSD NVMe H2 - 10 GB, liczba IP: 1, 156,21 zł za rok brutto

Odpowiednik SEO jest w tym przypadku prawie trzynastokrotnie droższy od zwykłego serwera www! Czy jest zatem sens dopłacać do interesu?

Zalety i wady hostingu SEO

Jeżeli zgadzasz się na wyższe koszta utrzymania strony internetowej (hosting), a liczysz na szybkie wzrosty parametrów odwiedzin Twojej strony, a co za tym idzie także konwersję, to tak! Na SEO nie powinno się oszczędzać, a hosting SEO może być kolejną cegiełką poprawiającą Twoje pozycjonowanie w sieci.

Hosting SEO - zalety:

 • wiele adresów IP/klas IP - można z powodzeniem postawić tzw. "zapleczówki" pod główny serwis
 • często unikalny IP dla strony głównej
 • poprawia pozycjonowanie strony internetowej

Hosting SEO - wady:

 • nieporównywalnie wyższa cena hostingu

Hosting SEO - podsumowanie

Hosting SEO może być - ale nie musi - narzędziem, dzięki któremu polepszysz pozycjonowanie swojej witryny internetowej. Tego typu hosting sprawdzi się raczej dla większych projektów: stron internetowych, sklepów online, gdzie każdy procent więcej ruchu/odwiedzin/sesji itd. ma ogromne znaczenie dla efektu skali.

Jeżeli szukasz np. hostingu na bloga czy małą witrynę www/forum internetowe, postaw na znacznie tańszy hosting www. Pamiętaj tylko, żeby wybrać zadowalającą ofertę z wystarczającym transferem, miejscem na serwerze, darmowym SSL czy szybkimi dyskami SSD. Takie też oferty znajdziesz w naszej porównywarce hostdog.pl!

 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.