Zastanawiasz się, czym jest hosting? Co dokładnie oznacza ten termin i jakie są rodzaje hostingu? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego artykułu na hostdog.pl!

Co to jest hosting? Co znaczy to słowo?

Masz swoją stronę firmową? A może blog? Prowadzisz sklep internetowy? Posiadasz własny adres e-mail? Z całą pewnością zdarza Ci się zaglądać na strony internetowe, bo właśnie czytasz jedną z nich. Wszystko, co tu wymieniłem, ma u podstaw usługę zwaną hostingiem.

Hosting to nic innego, jak usługa internetowa udostępniająca miejsce na serwerze dla danej strony internetowej. Podobnie, jak Twoje gry komputerowe i inne programy na komputerze zajmują pewną przestrzeń liczoną w gigabajtach, również witryny www "swoje ważą". Całe strony (bazy danych, bazy mailowe, pliki graficzne i inne) są przechowywane na serwerach udostępnianych przez wyspecjalizowane firmy, oczywiście - zazwyczaj - za odpowiednią opłatą. Udostępnianie miejsca na serwerze dla strony internetowej, sklepu online, małego bloga/vloga czy forum to nic innego, jak hostowanie.

Oczywiście hosting hostingowi nierówny - wiele zależy od jego parametrów i ceny. Dobry hosting charakteryzuje się m.in.:

  • atrakcyjną ceną
  • dużą przestrzenią na stronę (najlepiej dyski SSD)
  • dużym transferem miesięcznym
  • dużą szybkością
  • skutecznym supportem
  • regularnym backupem (kopie zapasowe)

Tak powinien z grubsza wyglądać porządny i dobry hosting w 2023 roku. Oczywiście wiele zależy od Twoich potrzeb - co innego jest pożądane w przypadku sklepów internetowych online, a co innego w przypadku np. osobistych blogów. I nie chodzi tylko o same "cyferki" w transferze danych czy przestrzeni dyskowej GB, ale także o sam rodzaj hostingu.

Rodzaje hostingu

No właśnie - możemy wyróżnić co najmniej kilka głównych rodzajów hostingów. O jakich mowa?

Hosting www

Klasyczny hosting www, a więc hosting internetowy, polega na wykupieniu fizycznej przestrzeni na serwerze. Nie ma tu żadnej filozofii - po prostu wynajmujesz (zwykle na rok) część serwera, która może zostać zagospodarowana przez Twoją witrynę internetową. 

Do hostingów www zaliczamy także hosting WordPress - często hostingodawcy wyróżniają te serwery, ale praktycznie niczym nie różnią się od "zwykłych" hostingów www. Różnica polega głównie na lepszej optymalizacji pod WordPressa, stąd też ich potoczna nazwa.

Porównaj hosting www na hostdog.pl!

Hosting reseller

Podobnie jak z hostingiem WordPress i tym razem sama nazwa hosting reseller podpowiada, czym tak naprawdę jest. Wyobraź sobie, że kupiłeś jako osoba fizyczna lub firma zbyt duży hosting. 80% serwera jest niewykorzystywane i nigdy nie będzie - po co więc płacić za coś, czego nie używasz? Możesz część "swojego" serwera odsprzedać komuś innemu - tym właśnie jest reseller hostingu, a więc odsprzedawaniem usług hostingowych.

Hosting VPS

Hosting VPS (ang. Virtual Private Server) to innego rodzaju usługa hostingowa, gdzie wykupujesz część wirtualnego serwera działającego na jednym fizycznym serwerze. Twoja strona www jest tu w pełni izolowana, co oznacza mniejszą podatność na zagrożenia z zewnątrz. Przykładowo - na fizycznym serwerze A znajduje się 10 witryn, w tym Twoja. Zainfekowanie jednej z nich może stanowić zagrożenie również dla Twojej strony www. Co innego w przypadku serwera B podzielonego na wirtualne hostingi VPS - atak hakerów na jednego z nich nie wpływa na pozostałe VPS-y.

Porównaj hosting VPS na hostdog.pl!

Hosting w chmurze

Kolejnym rodzaje hostingu internetowego jest hosting w chmurze, który również ma wiele zalet, w tym brak przeciążeń serwera i problemów z działaniem strony www! Niezrównana wydajność i elastyczność to cechy charakterystyczne hostingu w chmurze. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule cloud hosting.

Darmowy hosting

Darmowy hosting internetowy nie jest może stricte osobnym rodzajem hostingu, ale jednak warto go wyróżnić. Różni się od pozostałych tym, że... nic za niego nie płacisz. Hosting i domena są tutaj darmowe, co wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.

Wszystko jest informacją

Na moment zabiorę Cię w przeszłość. Zanim powstało Google (tak, tak - były takie czasy), smartfony, a nawet pecety, istniały komputery marek Atari czy Commodore. Miały skromne możliwości, a nawet najbardziej dynamiczne gry akcji, czyli prostokąt strzelający prostokątami w inny prostokąt, wymagały wpisania iluś znaków kodu - tym kodem była gra. Te bardzo skromne możliwości maszyn liczących wymuszały możliwie najprostszy i najkrótszy kod gry: miały tysiące razy mniej pamięci niż przeciętny smartwatch, a kod przecież zajmuje właśnie pamięć.

Przypomnij sobie pierwszą lekcję informatyki. Było na mniej więcej coś takiego: jeden znak to jeden bajt. Czyli jedna litera lub cyfra to jeden bajt. Ten tekst ma ponad 4000 znaków, a więc zajmuje nieco ponad 4 kilobajty. Zdjęcie, które robisz smartfonem, "waży" zazwyczaj od kilku do kilkunastu megabajtów (czyli zajmuje tyle miejsca), przeciętny utwór muzyczny o przeciętnej jakości i w formacie .mp3 to także kilka megabajtów. Teledysk z YouTube to co najmniej kilkadziesiąt megabajtów, a najnowsza część ulubionego filmu zajmuje od 700 megabajtów do nawet kilkudziesięciu gigabajtów - w zależności od jakości i formatu. Ale co to znaczy, że "zajmuje" lub "waży"?

Prawie cały Internet istnieje dzięki hostingowi

I właśnie dochodzimy do sedna zrozumienia tego, czym jest hosting. Gdy piszę ten tekst, to jest on przechowywany na dysku twardym mojego komputera. I w ten sposób 1 terabajt pamięci służącej do przechowywania danych został uszczuplony o około 16 kilobajtów (w teorii 4, ale plik programu Word to również ikonka oraz trochę niewidocznych informacji). Selfie, które sobie zrobiłeś, zajmuje kilka megabajtów pamięci Twojego smartfona. Czyli wszystko, co ma postać cyfrową, zajmuje ileś bajtów. A te muszą być gdzieś trzymane i przechowywane, aby istniały.

Tak samo dzieje się z Twoją stroną internetową, e-sklepem czy pocztą e-mail. Gdzieś w świecie znajduje się maszyna i jakiś fragment jej dysku zajmuje baner reklamowy, przycisk "Kup teraz", zdjęcie kotka, Twoja korespondencja e-mailowa z ostatnich lat, śmieszne filmy z YouTube czy nawet to, co teraz czytasz. Kolorowe tło, krój czcionki, tekst, widżet dla Facebooka i wszystko inne, co wygląda lub działa i jest dostępne dzięki Internetowi, znajduje się na jakimś serwerze. I jeśli wszystko działa poprawnie, to każdy na świecie może w każdej chwili przeglądać publiczne treści dzięki takiemu rozwiązaniu.

Twoja poczta e-mail i inne usługi również działają dzięki temu. Nawet te darmowe. Skoro nic za to nie płacisz, to dostajesz w pakiecie różne ograniczenia i wady (na przykład ograniczoną pojemność na nowe e-maile, częściowo narzucony adres e-mail albo reklamy). A jeżeli korzystasz z płatnego hostingu, to sam możesz decydować o wielu jego właściwościach.

Czyli już wiesz, czym jest hosting, do czego służy i czemu jest tak ważny. Jeżeli korzystasz wyłącznie z darmowego konta e-mail, to zapewne nie zastanawiałeś się nad tym rozwiązaniem. Lecz dla milionów instytucji własny adres e-mailowy oraz prywatna strona internetowa to podstawy profesjonalnego działania w biznesie. 

Co to jest hosting - podsumowanie

Gdyby nie hosting, nie byłoby stron internetowych, a gdyby nie one - nie byłoby całego Internetu. Hosting stoi u podstawy funkcjonowania całej światowej sieci www. Jeżeli sam chciałbyś działać online (np. pisząc bloga czy zakładając forum itp.), to sam musiałbyś się zainteresować hostingiem swojej witryny. 

Która firma oferuje najlepsze hostingi, gdzie znajdziesz najlepsze warunki umowy i ceny? Porównaj hostingi na bezpłatnej porównywarce hostdog.pl!

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.