Rejestracja domeny z polskimi znakami
Polskie znaki diakrytyczne ("ą", "ć", "ę", "ł", "ń", "ó", "ś", "ż" i "ź") bardzo rzadko goszczą w nazwach domen. W skali całego globu jest podobnie. Adresy ze znakami diakrytycznymi stanowią mniej niż 2% wszystkich zarejestrowanych domen! Taki niski odsetek spowodowany jest niską świadomością ich istnienia. W naszym kraju jest podobnie, a przecież możliwość rejestracji domen z polskimi znakami istnieje już od 2003 roku!
Aby zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi (IDN - ang. Internationalized Domain Name) trzeba wykorzystać odpowiedni konwerter domen. Należy wprowadzić w nim nazwę domeny, która zostanie przetłumaczona do formatu ASCII. ASCII nie obsługuje narodowych znaków diakrytycznych, w tym również polskich. Taki konwerter znajdziesz np. na stronie https://proserwer.pl/konwerter-idn.
Domeny IDN mogą być użyte na rozszerzeniach m.in. .pl, .com czy .eu. Każda domena IDN występują pod 2 nazwami – zewnętrzną (taką, jaką widzisz, z polskimi znakami) oraz wewnętrzną, a więc kodową, rozpoczynającą się od znaków "xn--".
Domeny z polskimi znakami - czy warto?
Domeny IDN stanowią rzadkość, mimo to możesz na takie natrafić. Oto kilka przykładów:
- strzały.pl
- ciąża.pl
- wisła.pl
- gąski.pl
Jak to zwykle bywa, każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Nie inaczej jest z domenami IDN.
Zalety domen IDN:
- oryginalny adres
- poprawny zapis nazwy/nazwiska
- duży wybór - wartościowe domeny IDN zwykle nie są (jeszcze) zarezerwowane
- możliwość wyboru rozszerzenia domeny (nie tylko .pl)
- możliwość przekierowania do domeny głównej bez polskich znaków
Wady domen IDN:
- polskie znaki diakrytyczne używane są głównie przez Polaków
- domeny IDN mogą nie wyświetlać się użytkownikom w innych krajach
Pamiętaj! Jeżeli w nazwie Twojego biznesu czy nazwiska są polskie litery, to warto zarejestrować taką domenę IDN z przekierowaniem do domeny głównej. W ten sposób będziesz musiał utrzymywać obie domeny, co nie jest dużym kosztem, a przynajmniej zabezpieczysz się przed "wykradnięciem" domeny IDN przez niezdrową czy też nieuczciwą konkurencję.