Zastanawiasz się nad serwerem dla swojej strony internetowej? Zapewne zadajesz sobie pytanie, jaki hosting wybrać - płatny czy darmowy? Który lepiej się dziś sprawdzi i w jakich sytuacjach?

Wybór to bardzo komfortowa sytuacja. Gdy na rynku jest tak wiele ofert hostingu, że możesz przebierać wśród dziesiątek darmowych usług serwerowych i setek, czy nawet tysięcy płatnych, to możesz z radości klaskać w ręce. Przecież konkurencja - nawet w kontekście darmowych rozwiązań - zawsze oznacza postęp i wybór między dobrym a lepszym. No ale dość tych braw. Czas wybrać hosting płatny lub darmowy. Tylko który? I czy darmowy naprawdę jest za darmo?

Kto nie musi wybierać?

Wszystko kosztuje - miejsce na dysku serwera hostingowego również. Jeżeli potrzebujesz usługi polegającej na przechowywaniu Twoich plików, aby Twoja strona internetowa czy poczta e-mail działały, to płacisz za nie. W ten czy inny sposób płacisz. No, ale skoro są tysiące płatnych rozwiązań i dziesiątki darmowych, to jak wybrać najlepszą lub chociaż zadowalającą opcję?

Dylematu tego nie mają osoby, które nie wysyłają e-maili, nie prowadzą żadnej strony czy e-sklepu i ogólnie są na bakier z Internetem. Ale tych osób jest coraz mniej. Niewielkie rozterki mają też ci, dla których Internet to lekka rozrywka. Z pewnością wybiorą nieodpłatne konto e-mail, a w niektórych przypadkach sięgnąć też po darmową platformę do blogowania, gdyż to w zupełności spełnia ich oczekiwania. Jest jeszcze trzecia grupa, dla których nie istnieje problem typu „płacić za hosting, czy nie płacić” – to duże firmy. Ich działanie zawsze opiera się o różne wewnętrzne i zewnętrzne systemy informatyczne, które muszą być bezpieczne i stabilne. I dlatego zawsze wybiorą jedno z płatnych rozwiązań. A które Ty powinieneś wybrać?

Hosting darmowy czy płatny?

Oto jest pytanie. Na szczęście odpowiedź jest bardzo prosta: to zależy. Jeżeli nadal nie wiesz, to pomyśl o hostingu w kategoriach jakości i potrzeb.

  • Do czego potrzebujesz hostingu?
  • Czy masz możliwość wyboru darmowego rozwiązania?
  • Co się może stać, gdy wybierzesz darmowy hosting?
  • Dlaczego ktoś daje Ci coś za darmo?

Kilka celnych pytań, tyle samo odpowiedzi i zaraz będziesz wiedział, która możliwość jest najlepsza dla Ciebie lub Twojej firmy.

Zadaj pytanie: Po co mi hosting?

To podstawowe pytanie. Chcesz mieć po prostu jakiś adres e-mail, aby wysyłać przyjaciołom zdjęcia Twojego akwarium? W takim razie w zupełności wystarczy Ci darmowy adres na jednym z popularnych portali internetowych. I prawdopodobnie nie będzie Ci przeszkadzać to, że znajomi dostają wiadomości od osoby przedstawiającej się jako janek.kowalski354765743@kwiatuszek.pl albo janekkowalski6546@najlepszydarmowyemail.pl. Nieważne, jak wygląda, ważne, że jest.

Jeśli planujesz karierę blogera, ale masz świadomość, że w początkowych dziesięciu latach Twoi czytelnicy z całego świata zmieszczą się z powodzeniem w ciasnej windzie, to tym razem również najlepiej sprawdzi się darmowe rozwiązanie. Google i wiele innych zakamarków internetowych oferuje darmowe hostowanie bloga, a nawet da Ci możliwość utworzenia dla niego adresu internetowego, jakiegoś wyglądu i funkcjonalności. Do czasu, aż Twoja sława przyćmi blogerską brać, powinno wystarczyć. 

A jeżeli masz w planach profesjonalny blog i pocztę e-mail, nad którymi chcesz w pełni panować? Albo szef zlecił Ci stworzenie i zarządzanie firmową stroną internetową? Lub Twoja firma będzie korzystać z zaawansowanych rozwiązań programistycznych, które wymagają stabilności, bezpieczeństwa, ale też odpowiednio dużego transferu i dostępu do baz danych? W tych i wielu innych przypadkach, gdzie ważna jest profesjonalna jakość, najlepszym rozwiązaniem jest hosting płatny. Tylko jak stać się blogerem? Zobacz więcej na wpisie jak założyć bloga - nie tylko płatnego, ale i darmowego.

Czy możesz wybrać darmowy hosting w 2023 roku?

Na to pytanie odpowiedź jest krótka. Darmowe rozwiązania w sferze hostingu to rozwiązania minimalistyczne. Masz tyle miejsca na e-maile, żebyś się nie frustrował, ale jeśli przesyłasz wiele projektów graficznych, to po kilku miesiącach będziesz musiał zacząć usuwać najstarsze wiadomości. Blog będzie działał, ale nie poradzi sobie z milionem wejść w ciągu godziny celem pobrania Twojego najnowszego nagrania zajmującego gigabajt pamięci.

A dużego portalu na pewno nie umieścisz na darmowym hostingu, gdyż na pewno nie obsługuje on baz danych niezbędnych do tego, aby np. zarządzać produktami, usługami czy kontrahentami.

A co się stanie, gdy wybierzesz darmowy hosting?

Weźmy pod uwagę kilka bardzo możliwych scenariuszy.

Twój blog to już 20 wpisów, a do tego wspaniałe i długie opowiadanie podzielone na fragmenty. We wtorek pojawił się najnowszy wpis, a we środę… strona zniknęła. Co się stało? Widocznie właściciel witryny, dzięki której działał Twój blog, powiedział sobie: „łe, lepiej zajmę się malarstwem”. I skasował wszystko.

Wchodzisz na swoją stronę, bo podobno znajomy zostawił komentarz, ale zanim zobaczysz własną twórczość, to zamykasz najpierw jedną reklamę, potem drugą i trzecią, a zaraz atakuje czwarta. Piąta zasłania szóstą, a siódma ucieka przed kursorem myszki. Ósma już uruchamia dziewiątą, a dziesiąta… Po pięciu minutach udało się - gratuluję.

Twój komputer dźwięczy jak szalony - masz dziesięć nowych wiadomości w ciągu 5 minut! Czyżby to rzesza Twoich fanów? A, to tylko spam i reklamy.

Teraz Ty: wymyśl sobie dowolną sytuację związaną z tym, że ktoś musi się starać i płacić za to, żebyś Ty mógł używać czegoś za darmo. A teraz pomyśl, że wstał lewą nogą i ma zły dzień. Tak, tak - każda z tych sytuacji jest możliwa.

Czemu darmowy hosting jest za darmo?

Bardzo wdzięczne pytanie, istna łamigłówka. A mimo to warto chwilę nad nim podumać. Zacznijmy od najpowszechniejszego powodu.

Jeżeli dostaniesz ode mnie darmowe konto, którym de facto zarządzam ja, to jeśli zechcę, to mogę Ci wysłać zdjęcie mojego kota. Zgadza się? Zgadza. A jeżeli rozdałem milion takich kont? To milion osób dostanie ode mnie kota albo - co bardziej prawdopodobne - dostanie ode mnie reklamy lub inny spam, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto zapłaci mi za dostęp do miliona adresów e-mail. Jutro też jest dzień: jutro kolejna porcja reklam i spamu.

A darmowy hosting dla bloga? Świetne narzędzie do tego, aby promować swoją twórczość… i działalność hostingodawcy. Bo reklamy czy linki, których nie byłoby bez Twojego bloga, to dodatkowa porcja materiałów promocyjnych dla strony-matki.

Pomyśl teraz o być może najpopularniejszym koncie e-mail, czyli tym od Google. Ile razy rejestrowałeś się na inne strony tym właśnie adresem? W ilu portalach aukcyjnych czy e-sklepach używasz go? Ile smartfonów ma adres e-mail w domenie @gmail.com? To wszystko to okruszki informujące Google o tym, co robisz, gdzie robisz i ile za to płacisz. Dzięki temu jedna korporacja wie o Tobie bardzo, bardzo dużo Kilka lat temu eksperci wycenili sumę informacji na temat każdego użytkownika Google na 17 dolarów amerykańskich. 17 dolarów była warta kilka lat temu wiedza o tym, kim jesteś w Internecie i za co najchętniej płacisz.

Darmowy hosting - wady i zalety

Darmowy hosting ma zwłaszcza jedną zaletę... brak ceny. Ale czy coś jeszcze?

Zalety darmowego hostingu:

  • brak opłat za hosting i domenę
  • łatwość obsługi (np. WordPress.com, Blogger itp. itd.)
  • w sam raz na start dla laika

Wady darmowego hostingu:

  • wszędobylskie reklamy
  • ograniczona przestrzeń dyskowa - nada się na małą stronkę lub raczkującego bloga
  • brak możliwości personalizacji
  • czasami narzucona domena (np. WordPress.com)

Płatny hosting - wady i zalety

Jak z kolei prezentuje się hosting, za którego musisz płacic miesięczny abonament lub na cały rok z góry? W zależności od hostingodawcy, opłata jest jednorazowa lub podzielona na miesięczne raty. Czasami masz możliwość wyboru, także na kwartały czy pół roku.

Zalety płatnego hostingu:

  • brak ograniczeń personalizacji
  • brak ograniczeń przestrzeni dyskowej, transferu itp. itd. (zależy oczywiście od wybranego planu taryfowego)
  • brak zewnętrznych reklam
  • częste promocje cenowe przez pierwszy rok hostowania strony
  • regularny backup i pomoc techniczna (też zależy od wybranego pakietu)

Wady płatnego hostingu:

  • konieczność opłacania abonamentu miesięcznego/kwartalnego/półrocznego lub rocznego
  • wymagane pewne umiejętności i doświadczenie

Hosting płatny czy darmowy w 2023? Podsumowanie

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę w tworzeniu stron internetowych (np. kariera blogerską), możesz zacząć od darmowego hostingu, jaki zapewni Ci np. WordPress.com. Musisz jednak liczyć się z wieloma ograniczeniami, ale "na start" może okazać się on wystarczający.

Jeżeli jednak planujesz większą stronę lub już taką posiadasz i chcesz ją przenieść na inny serwer, to darmowy hosting nie będzie tu mile widziany. Zwłaszcza, jeżeli prowadzisz naprawdę sporą witrynę www, jak sklep internetowy. Za wysoką jakość i niezawodność trzeba płacić. Nie ma nic za darmo!

Jeżeli szukasz nowego serweru w dobrej cenie, porównaj oferty hostingu na hostdog.pl.

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.