Ile kosztuje strona internetowa? Na koszty powstania witryny www i jej utrzymania wpływa bardzo wiele czynników. Niektóre z nich będziesz musiał opłacić jednorazowo, inne koniecznie będziesz musiał regulować raz do roku.

Ile kosztuje strona internetowa w 2024 roku? To pytanie z pewnością spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi firmy, która nie posiada jeszcze swojej własnej internetowej wizytówki. Na koszty powstania strony internetowej i jej utrzymania wpływa bardzo wiele czynników. Niektóre z nich będziesz musiał opłacić jednorazowo, inne koniecznie będziesz musiał regulować raz do roku. Jeśli zapomnisz o dokonaniu jakiejkolwiek z  płatności rocznych to musisz liczyć się z tym, że Twoja strona może z dnia na dzień przestać działać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile kosztuje strona www w 2024 roku,
 • Jakie są jednorazowe koszty utrzymania strony,
 • Jakie są cykliczne koszty utrzymania strony,
 • Jakie są rodzaje stron internetowych.

Koszty jednorazowe strony www w 2024 roku

Wiele wydatków zależy od tego jak wyobrażasz sobie swoją witrynę i jakie wymagania postawisz grafikom, programistom czy agencji. Zamierasz zlecić stworzenie wizytówki firmy z pięcioma podstronami czy rozbudowany sklep internetowy? Każda Twoja decyzja od początku będzie niezwykle ważna.

Projekt graficzny i kodowanie

Jednym z pierwszych kosztów jakie możesz, ale nie musisz ponieść są graficzne elementy strony internetowej. Jeśli dopiero startujesz ze swoim biznesem będziesz musiał liczyć się z opracowaniem logotypu. Wykonanie takiej usługi z pewnością doliczone zostanie do realizacji graficznego projektu strony. Jeśli istniejesz już na rynku i posiadasz własną identyfikację wizualną to możesz pominąć tego typu wydatek.

Dlaczego na początku pisaliśmy, że nie musisz ponosić kosztów wykonania graficznych elementów strony? Ze względu na to, że programista może pracować na gotowym, wykonanym już przez kogoś innego szablonie graficznym. Może, ale nie musi. Ta decyzja zależy tak naprawdę od Ciebie i tego na ile chcesz, aby Twoja strona była oryginalna. 

Ile zatem kosztuje strona internetowa w 2024 roku? O tym poniżej w tekście!

Czas realizacji strony internetowej w 2024 roku

Ile potrzeba czasu, aby powstała strona internetowa? Wiele zależy od tego, czy wynajęty programista/firma będzie pisał ją od podstaw, czy korzystał z gotowych szablonów. Na czas realizacji wpływa też oczywiście jej wielkość.

Przed wybraniem odpowiedniej agencji dokładnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem! Dla Twojego bezpieczeństwa powinny znaleźć się w niej zapisy o karach finansowych wynikających z opóźnień i nie dotrzymaniem terminów realizacji projektu. No właśnie - ile potrzeba czasu na stworzenie strony internetowej?

Strona www typu wizytówka - czas realizacji

To bodaj najprostszy typ witryny internetowej. Przyjmuje się, że prace nad nią nie powinny trwać dłużej niż 7 dni. Jeżeli zależy Ci też na osobnej wersji mobilnej, to czas pracy może wydłużyć się dwukrotnie.

Średniej wielkości strona www - czas realizacji

Można tu zaliczyć m.in. rozbudowane blogi oparte na WordPressie. W tym przypadku "zabawy" jest nieco więcej, choć z drugiej strony postawienie samego WordPressa to kwestia "kilku" kliknięć. Jeżeli zależy Ci jednak na niestandardowym wyglądzie czy przede wszystkim funkcjonalnościach, to prace nad taką witryną mogą trwać przez ok. 14 do 30 dni. 

Duża strona www - czas realizacji

Im większa strona, tym zwykle bardziej skomplikowana mająca znacznie więcej funkcjonalności. Taką jest np. sklep internetowy, który zwykle jest rozbudowaną stroną www, przynajmniej pod kątem backendu. W takim przypadku musisz uzbroić się w cierpliwość - może być ona gotowa nawet po 3 miesiącach.

Miej na uwadze fakt, że ww. terminy nie są sztywne i zależą od wielu czynników. Może też okazać się, że szybko utworzona witryna internetowa pełna jest różnych błędów czy bugów. Warto zadbać więc o wersję testową beta, aby upewnić się, czy wszystko działa jak należy, a dopiero wtedy "wrzucić" ją do Internetu. 

Nie możesz też zapomnieć o jasno przekazanych wytycznych. To dzięki tym wskazówkom programista będzie wiedział jak ma wyglądać powstająca strona www. W tym celu niezastąpioną pomocą będzie jej makieta, a więc szkic jej wyglądu i funkcjonalności.

W wytycznych nie może zabraknąć:

 • ogólnego wyglądu strony/podstron (makieta - zadbaj o intuicyjną nawigację po stronie i menu),
 • palety kolorów (zadbaj o duży kontrast),
 • stylu fontów (czcionek - muszą być czytelne),
 • wzmiance o responsywności (must have),
 • opisu potrzebnych funkcjonalności.

Ile kosztuje strona internetowa w 2024 roku?

W zależności od typu strony widełki cenowe są bardzo szerokie. Najtańsze są witryny typu wizytówka/one page, najdroższe zaś sklepy online.

Ile kosztuje strona internetowa typu wizytówka?

Wybór typu strony uzależnia przede wszystkim długość czasu poświęconego przez programistę na jej stworzenie. Strona wizytówka jest jedną z najprostszych witryn www i zawiera zwykle stronę główną oraz do 5 podstron takich jak: galeria, o nas czy kontakt. Tworzona jest zazwyczaj prostymi technikami, a właściciel strony nie ma możliwości samodzielnego aktualizowania grafiki czy treści.

Cena za wykonanie tego typu strony waha się zwykle od 500-1500 zł.

Ile kosztuje strona internetowa z własnym CMS?

Jeśli w planach miałeś zlecenie stworzenia strony internetowej, którą później sam chciałbyś uzupełniać i aktualizować to programista musi wykonać tzw. stronę z systemem CMS. Jednym z popularniejszych systemów jest np. Wordpress. Co to oznacza? Witryna tego typu, oprócz powyższych rozwiązań, będzie posiadać także specjalny panel do obsługi. Będziesz mógł się do niego zalogować i dokonywać wszelkich zmian grafiki czy treści na stronie internetowej (nie będziesz musiał płacić za późniejsze aktualizacje).

Koszt wykonania dobrej strony www np. na Wordpress waha się zwykle od 1200-3000 zł, w zależności od funkcjonalności takich jak np. wersje językowe czy dopasowanie pod urządzenia mobilne.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Chcesz rozwijać sprzedaż internetową? Szykuj się na spory wydatek na start. Sklep internetowy to jeden z najtrudniejszych zadań programistycznych. W zamian za duże wydatki otrzymujesz platformę z panelem obsługi na której umieścisz wszystkie swoje produkty, z odpowiednimi cenami oraz prezencją graficzną.

Koszt wykonania sklepu internetowego waha się od 3000 do nawet grubo ponad 10000 zł. Cena uzależniona jest od tego ile dodatkowych funkcjonalności będziesz chciał w nim zawrzeć i jak bardzo miałby być on dostosowany pod Twoje oczekiwania.

Koszty utrzymania własnej strony www (koszty cykliczne) w 2024 roku

Również i w tym wypadku wiele wydatków zależy od tego jaki typ witryny wybierzesz. Do każdego z rodzajów stron konieczne jest dobranie innych parametrów serwera oraz inne są ceny aktualizacji. Koszty z tytułu utrzymania hostingu i domeny ponoszone są regularnie raz do roku, ale za niektóre hostingi możesz płacić w cyklu miesięcznym lub kwartalnym, ale opłaty wtedy zazwyczaj są wyższe.

Koszt hostingu w 2024

Hosting to miejsce dla Twojej strony internetowej. Przestrzeń gdzie Twoja strona jest przechowywana w bezpieczny sposób. Jeśli zamierzasz prowadzić biznes na rynku polskim to na początek powinieneś zainteresować się tzw. hostingiem współdzielonym. Jego koszt mieści się w granicach od ok. 18 do 200 zł za (często pierwszy) rok. Cena uzależniona jest od pojemności serwera czy jego transferu. Zwróć uwagę, że większość firm hostingowych podaje cenę promocyjną za pierwszy rok trwania usługi. W kolejnych latach ceny zazwyczaj są wyższe.

Możesz też zdecydować się na klasyczny hosting www - porównaj najlepsze hostingi dla Twojej strony internetowej!

Co powinien mieć dobry hosting www w 2024 roku? Na pewno certyfikaty SSL/Let's Encrypt, dobrze też, gdy ma szybkie dyski SSD, no i odpowiednią cenę.

Cechy dobrego hostingu www:

 • duży transfer miesięczny GB,
 • duża powierzchnia dyskowa,
 • bazy danych bez limitu,
 • domeny/subdomeny bez limitu,
 • konta e-mail bez limitu,
 • konta FTP bez limitu,
 • SSL, SSD, SSH.

Dlaczego te parametry są tak ważne w 2024 (i nie tylko w 2024) roku? Przekonaj się sam!

 • transfer danych - im więcej transferu danych, tym więcej ruchu może "przyjąć" Twoja strona internetowa! Jeżeli jest to raczkujący blog czy inna niewielka witryna www, to nie musi być on zbyt wyśrubowany, jednak w miarę wzrostu jego popularności w sieci Internet, dotychczasowy transfer może okazać niewystarczający. Co to znaczy? Niestety nic miłego - w efekcie przekroczenia transferu miesięcznego Twoja strona staje się niedostępna. Transfer musi być więc spory, a na szczęście dość często hostingodawcy ustalają go na poziomie nielimitowanym! I to w dobrej cenie, bo w 2024 r. kupisz hosting z takim transferem już za około 46 złotych (hosting Mango WP od LH.pl)!. Ciekawostka - czasami hostingodawcy ustalają limit transferu nie w gigabajtach, lecz w UU (liczba unikalnych użytkowników na miesiąc, a więc liczba wejść na Twoją stronę www w skali miesiąca);
 • powierzchnia dyskowa - transfer to jedno (warunkujący możliwość wejścia na Twoją stronę), ale przestrzeń dyskowa to jeszcze coś innego. I równie ważnego. Bez dużego dysku nie pozwolisz sobie na wrzucanie wielu plików multimedialnych, jak grafiki czy - tym bardziej - filmiki wideo. Jeżeli masz np. blog na którym chwalisz się zdjęciami ze swoich licznych podróży, to wielkość serwera powinna być na tyle odpowiednia, aby "udźwigła" te multimedia. Duże dyski są wymagane na każdych stronach www, gdzie sporo jest tego typu materiałów. W zależności od planu taryfowego, wielkość dysku może wahać się od bardzo skromnych kilku gigabajtów do... nawet 1 TB! Aby mieć spokojny sen, nie musisz wydawać jednak fortuny na wielki serwer. Tani hosting www z dyskiem o pojemności aż 100 GB oferuje np. Nazwa.pl w pakiecie Cloudhosting Start za 123 zł brutto za cały rok! Taki hosting się bardzo opłaca, tym bardziej, że ten operator ma wiele innych asów w rękawie prócz dobrej ceny i sporej przestrzeni dyskowej!
 • Dyski SSD - oprócz wielkości dysku ważna jest także jego typ. "Twarde dyski" HDD odeszły w niebyt, a dziś królują - także na serwerach www - ultraszybkie dyski SSD, również w technologii NVMe. Dziś SSD jest na porządku dziennym, ale nie w każdym przypadku. W każdym razie warto zainwestować w hosting na dyskach SSD, tym bardziej, że wspomniany wcześniej hosting Mango WP od LH.pl oferuje host na takich dyskach. Wszystko za 46 zł brutto na cały rok! Czego chcieć więcej?
 • Certyfikaty SSL - jeżeli chcesz cieszyć się sporą popularnością w sieci Internet - co jest zrozumiałe - to musisz grać do jednej bramki z Googlem. Skoro tak, to musisz znać jego zasady gry i się do nich dostosować. Jedną z nich jest certyfikowane (bezpieczne) połączenie z każdą witryną www. Bezpieczne, tzn. jakie? Spójrz na adres strony internetowej. Jeżeli zaczyna się ona od http://, to nie ma certyfikatu SSL. Nie oznacza to automatycznie, że stanowi zagrożenie dla odwiedzającego i że jest pełna wirusów i trojanów, jednak... roboty Google będą obniżały jej pozycję i polu wyszukiwań gloryfikowały inne z certyfikatem SSL. Poznasz je po literce "s" na początku adresu strony, tj. https://. Musisz zrobić wszystko, aby Twoja strona również go miała! Często jest on oferowany za dodatkową opłatą, ale nieraz dostaniesz go w cenie pakietu hostingu, np. darmowy certyfikat Let's Encrypt. Ciekawostka, za cały bardzo fajny hosting www (w tym z darmowym SSL) zapłacisz w promocji za cały rok tylko 6,15 zł (słownie: 6 złotych i 15 groszy) w hostingu Profesjonalny od 3hosting.pl! Jak widzisz, płatny hosting www czasami jest... mega tani.

Koszt domeny w 2024

Domena to "nazwa" dla Twojej strony internetowej. Koszt uzależniony jest od jej zakończenia (końcówki). Roczny koszt posiadania domeny to około 100 zł dla zakończenia "pl". Prowadząc biznes w Polsce, możesz jeszcze rozważyć zakup nieco tańszych domen takich jak: "info", "com.pl", "org" czy "eu", których koszt powinien zamknąć się w przedziale od 30-60 zł na rok. Po zakupieniu domeny należy ją odpowiednio "połączyć" z zakupionym hostingiem.

Może jednakże trafić na promocję, w której domena (nawet ta najbardziej pożądana .pl) będzie kosztować przez pierwszy rok tylko kilka-kilkanaście złotych! Dopiero odnowienie po roku będzie w standardowej cenie.

Koszt aktualizacji strony w 2024

Na pewno nie wszystko jesteś w stanie wymyślić zaraz na początku. Są pewne elementy, które są uzależnione od rozwoju Twojego biznesu. Być może na pewnym etapie zechcesz dodać nową podstronę lub rozszerzyć możliwości panelu w sklepie internetowym? Jeśli tak, to pamiętaj, że każda dodatkowa funkcjonalność będzie odpowiednio płatna. Koszty aktualizacji strony internetowej w zależności od stopnia zaawansowania wahają się w granicach od 50-1000 zł. Do własnych wyliczeń możesz przyjąć, że dodatkowa godzina pracy programisty (junior) to ok. 50 zł netto. Bardziej doświadczeni programiści będą sobie życzyli za usługę naturalnie więcej.

Koszt pozycjonowania SEO w 2024

Jeżeli szybko oczekujesz efektów - tzn. chcesz, żeby Twoja strona internetowa www była często odwiedzana przez internautów - to musisz postawić na pozycjonowanie SEO. Zoptymalizowanie treści i całej strony pod kątem wyszukiwania w Google to kluczowa sprawa! Ale ile ona kosztuje?

Możesz oczywiście zamówić taką usługę jednorazowo, ale jeżeli jest to strona wymagająca stałego pozycjonowania, to będziesz musiał liczyć się z kolejnym wydatkiem miesięcznym. Audyt, opracowanie strategii i jej comiesięczne monitorowanie kosztuje zwykle miesięcznie ok. 300-500 zł. Optymalizacja treści może być już dziesięciokrotnie wyższa!

Ile kosztuje strona internetowa w 2024? Podsumowanie

Założenie witryny internetowej w 2024 roku wcale nie musi dużo kosztować - wszystko zależy od jej typu. Jeżeli będzie to prosta strona www typu wizytówka, to jednorazowo wydasz od ok. 500 do ok. 1500 zł, a do tego musisz doliczyć hosting i (jeżeli oczekujesz b. szybkich efektów) pozycjonowanie.

W zależności od typu strony, roczny koszt nie przekroczy 1000 (wizytówka) lub 4000 zł (sklep online). To najtańszy i najdroższy rodzaj witryny, ale w budżetowej odsłonie - bez aktualizacji IT i odpowiedniej opieki SEO. Sklep internetowy może Cię kosztować jednorazowo nawet 30000 zł, a na optymalny hosting i SEO dołożysz w skali roku drugie tyle.

 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.