Na koszty powstania strony internetowej i jej utrzymania wpływa bardzo wiele czynników. Niektóre z nich będziesz musiał opłacić jednorazowo, inne koniecznie będziesz musiał regulować raz do roku.

Ile kosztuje strona www? To pytanie z pewnością spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi firmy, która nie posiada jeszcze swojej własnej internetowej wizytówki. Na koszty powstania strony internetowej i jej utrzymania wpływa bardzo wiele czynników. Niektóre z nich będziesz musiał opłacić jednorazowo, inne koniecznie będziesz musiał regulować raz do roku. Jeśli zapomnisz o dokonaniu jakiejkolwiek z  płatności rocznych to musisz liczyć się z tym, że Twoja strona może z dnia na dzień przestać działać.

Koszty jednorazowe strony www: Projekt graficzny i kodowanie

Wiele wydatków zależy od tego jak wyobrażasz sobie swoją witrynę i jakie wymagania postawisz grafikom, programistom czy agencji. Zamierasz zlecić stworzenie wizytówki firmy z pięcioma podstronami czy rozbudowany sklep internetowy? Każda Twoja decyzja od początku będzie niezwykle ważna.

Projekt graficzny

Jednym z pierwszych kosztów jakie możesz, ale nie musisz ponieść są graficzne elementy strony internetowej. Jeśli dopiero startujesz ze swoim biznesem będziesz musiał liczyć się z opracowaniem logotypu. Wykonanie takiej usługi z pewnością doliczone zostanie do realizacji graficznego projektu strony. Jeśli istniejesz już na rynku i posiadasz własną identyfikację wizualną to możesz pominąć tego typu wydatek.

Dlaczego na początku pisaliśmy, że nie musisz ponosić kosztów wykonania graficznych elementów strony? Ze względu na to, że programista może pracować na gotowym, wykonanym już przez kogoś innego szablonie graficznym. Może, ale nie musi. Ta decyzja zależy tak naprawdę od Ciebie i tego na ile chcesz, aby Twoja strona była oryginalna. Koszt cennikowy takiej usługi to od 500 - 2000 zł i często jest wliczony w kompleksową wycenę stworzenia strony internetowej.

Strona “wizytówka”, z CMS czy sklep?

Koszt strony internetowej typu wizytówka

Wybór typu strony uzależnia przede wszystkim długość czasu poświęconego przez programistę na jej “stworzenie”. Strona wizytówka jest jedną z najprostszych witryn www i zawiera zwykle stronę główną oraz do 5 podstron takich jak: galeria, o nas czy kontakt. Tworzona jest zazwyczaj prostymi technikami, a właściciel strony nie ma możliwości samodzielnego aktualizowania grafiki czy treści. Cena za wykonanie tego typu strony waha się zwykle od 500 - 1500 zł.

Ile kosztuje strona www z własnym CMS?

Jeśli w planach miałeś zlecenie stworzenia strony internetowej, którą później sam chciałbyś uzupełniać i aktualizować to programista musi wykonać tzw. stronę z systemem CMS. Jednym z popularniejszych systemów jest np. Wordpress. Co to oznacza? Witryna tego typu, oprócz powyższych rozwiązań, będzie posiadać także specjalny panel do obsługi. Będziesz mógł się do niego zalogować i dokonywać wszelkich zmian grafiki czy treści na stronie internetowej (nie będziesz musiał płacić za późniejsze aktualizacje). Koszt wykonania dobrej strony www np. na Wordpress waha się zwykle od 1200 - 3000 zł, w zależności od funkcjonalności takich jak np. wersje językowe czy dopasowanie pod urządzenia mobilne.

Ile zapłacę za stworzenie sklepu internetowego?

Chcesz rozwijać sprzedaż internetową? Szykuj się na spory wydatek na start. Sklep internetowy to jeden z najtrudniejszych zadań programistycznych. W zamian za duże wydatki otrzymujesz platformę z panelem obsługi na której umieścisz wszystkie swoje produkty, z odpowiednimi cenami oraz prezencją graficzną. Koszt wykonania sklepu internetowego waha się od 3000 do nawet 10000 zł. Cena uzależniona jest od tego ile dodatkowych funkcjonalności będziesz chciał w nim zawrzeć i jak bardzo miałby być on dostosowany pod Twoje oczekiwania.

Koszty utrzymania własnej strony

Również i w tym wypadku wiele wydatków zależy od tego jaki typ witryny wybierzesz. Do każdego z rodzajów stron konieczne jest dobranie innych parametrów serwera oraz inne są ceny aktualizacji. Koszty z tytułu utrzymania hostingu i domeny ponoszone są regularnie raz do roku. (Za niektóre hostingi możesz płacić w cyklu miesięcznym, ale opłaty wtedy zazwyczaj są wyższe)

Koszt hostingu

Hosting to miejsce dla Twojej strony internetowej. Przestrzeń gdzie Twoja strona jest przechowywana w bezpieczny sposób. Jeśli zamierzasz prowadzić biznes na rynku polskim to na początek powinieneś zainteresować się tzw. hostingiem współdzielonym. Jego koszt mieści się w granicach od 15 do 200 zł za rok. Cena uzależniona jest od pojemności serwera czy jego transferu. Zwróć uwagę, że większość firm hostingowych podaje cenę promocyjną za pierwszy rok trwania usługi. W kolejnych latach ceny zazwyczaj są wyższe.

Koszt domeny

Domena to “nazwa” dla Twojej strony internetowej. Koszt uzależniony jest od jej zakończenia (końcówki). Roczny koszt posiadania domeny to około 100 zł dla zakończenia “pl”. Prowadząc biznes w Polsce, możesz jeszcze rozważyć zakup nieco tańszych domen takich jak: “info”, “com.pl”, “org” czy “eu”, których koszt powinien zamknąć się w przedziale od 30 - 60 zł na rok. Po zakupieniu domeny należy ją odpowiednio “połączyć” z zakupionym hostingiem.

Koszt aktualizacji

Na pewno nie wszystko jesteś w stanie wymyśleć zaraz na początku. Są pewne elementy, które są uzależnione od rozwoju Twojego biznesu. Być może na pewnym etapie zechcesz dodać nową podstronę lub rozszerzyć możliwości panelu w sklepie internetowym? Jeśli tak, to pamiętaj, że każda dodatkowa funkcjonalność będzie odpowiednio płatna. Koszty aktualizacji strony internetowej w zależności od stopnia zaawansowania wahają się w granicach od 50 - 1000 zł. Do własnych wyliczeń możesz przyjąć, że dodatkowa godzina pracy programisty to ok. 50 zł netto.

 

Komentarze