Od głębokiego PRL-u panuje przekonanie, że wszystko, co ma swoją siedzibę na zachód od Odry, jest nowoczesne i atrakcyjne, a na wschód zacofane i niewarte zainteresowania. Przemysł motoryzacyjny, chemiczny czy RTV/AGD jest tego świetnym przykładem. Przynajmniej kiedyś. A jak jest z serwerami i utrzymaniem witryny internetowej? Czy wybrać hosting w Polsce czy za granicą? Okazuje się, że hosting w Polsce ma praktycznie same zalety!
1. Serwer w Polsce ma lepszy ping
Wysoki ping to zmora wszelkiej maści graczy komputerowych, dla których nawet najmniejsze opóźnienie może mieć kolosalne znaczenie. Ale nie tylko dla nich.
Fizyki nie da się oszukać i krajowe serwery generalnie charakteryzuje niższy ping od hostingów oddalonych o wiele kilometrów, np. zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. Dłuższy dystans powoduje, że strumień danych dociera w światłowodach nieco wolniej od mieszczących się bliżej nas. Zliczony ping na dystansie Polska - USA może wynosić nawet 100 i więcej ms!
Oczywiście zawsze można zamówić hosting bliżej granicy, np. w Niemczech. Ale to nie rozwiązuje kolejnych kwestii, o których poniżej.
2. Polskie IP
Polskie hostingi, a więc fizycznie zlokalizowane na terenie naszego kraju, mają polskie adresy IP. Geolokalizacja może mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie, czyli SEO. Co prawda nikt nie może być w 100% pewny jak działają algorytmy Google'a i innych wyszukiwarek, ale umiejscowienie serwerów może być kolejną cegiełką składającą się na wyniki wyszukiwań.
Polskie data center oferuje m.in.:
3. Hosting w Polsce to polski support
Polski hosting, polska lokalizacja, polski support. Przynajmniej na pewno w języku polskim.
Co prawda znakomita większość hostingów ma polski support, to jednak mogą zdarzać się wyjątki. I nie dla każdego będą to miłe niespodzianki. Porównaj oferty hostingów na hostdog.pl, a dowiesz się jakie rodzaje supportu oferują poszczególni usługodawcy. Lepiej to wiedzieć przed podpisaniem umowy!
4. Polski hosting = polskie prawo
Lokalizacja hostingu pociąga za sobą również kwestie prawne. Czy polski host obejmuje prawo polskie, a np. włoski - na co wskazywałyby logiczna analogia - włoskie? A co z przepisami Unii Europejskiej i innymi międzynarodowymi jurysdykcjami?
Swego czasu ciekawy przypadek opisał dokładnie bezprawnik.pl. Mowa o głośnej sprawie serwisu MegaUpload. Jego właścicielem był obywatel Niemiec mieszkający w Nowej Zelandii, a serwery znajdowały się w Hongkongu. Serwis został zamknięty na mocy decyzji... amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Jest to jednak skrajny incydent, gdyż MegaUpload - przez swoje przechowywanie i udostępnianie różnych rodzajów plików - oskarżany był o łamanie praw autorskich. Istnieją jednak różne sytuacje oraz nieporozumienia. Lepiej, żeby nigdy nie miały one miejsca, ale w razie czego wygodniej jest dochodzić swoich racji przed polskim sądem.
5. Problemy rozwiązywane na miejscu
Fizyczna lokalizacja serwerów w Polsce ma jeszcze jedną zaletę. W przypadku awarii (choć wielu hostingodawców chwali się gwarancją działania przez ponad 99% trwania umowy) nie trzeba długo czekać na podjęcie odpowiedniego działania i być uzależnionym od zagranicznych techników. Ci są na miejscu i powinni zareagować znacznie szybciej. A o stabilne działanie serwera i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów powinno zależeć wszystkim zainteresowanym!
Co więc wybrać? Hosting w Polsce czy za granicą?
Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu hosting w Polsce nie był tak opłacalny, jak to ma miejsce obecnie. Oferty były często nieatrakcyjne pod względem cenowym, a także jakościowym.
Polska dogoniła jednak Zachód i otrzymamy obecnie zarówno dobry, jak i tani polski hosting. Oprócz konkurencyjnych warunków dostaniemy dodatkowo profity wynikające z lokalizacji serwerowni - mniejsze opóźnienia (ping), łatwiejszy support czy szybsze rozwiązywanie problemów. A to tylko niektóre zalety hostingu w Polsce!