Co to jest PHP?
Zacznijmy jednak od podstaw - czym właściwie jest PHP?
PHP to nic innego, jak język programowania. Został on zaprojektowany do generowania stron internetowych, a także budowania aplikacji webowych. Jego najczęstsze zastosowanie to tworzenie skryptów po stronie serwera. PHP jest bardzo popularne - według danych na maj 2022 r., prawie 80% wszystkich witryn internetowych używa PHP w różnych wersjach.
No właśnie - język PHP ciągle ewoluuje, tym bardziej, że historia PHP sięga niemal 30 lat wstecz. Tak! Pierwsza wersja PHP została napisana przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku! Od tego czasu PHP przeszedł wiele zmian.
Jakie są wersje PHP?
Oto najważniejsze (podstawowe) wersje PHP i ich rok wydania.
- 1994 - PHP/FI
- 1995 - PHP Tools 1.0
- 1997 - PHP/FI 2.0
- 1998 - PHP 3.0
- 2000 - PHP 4.0
- 2003 - PHP 5.0.0
- 2014 - PHP 7.0
- 2020 - PHP 8.0
Czegoś tu brakuje? Prace nad PHP 6 zostały z pewnych powodów zawieszone, a część z nich wykorzystano w aktualizacji do PHP 5.3.0.
Najnowszą (stan na 30.05.2023) stabilną wersją PHP jest PHP 8.2.6, ale w hostingach www najczęściej będą to różne warianty PHP 5/7/8, rzadziej starsze 4. No właśnie - jak sprawdzić wersję PHP i jak ją zmienić na swoim serwerze?
Jak sprawdzić wersję PHP?
Nic trudnego! Oto jeden ze sposobów sprawdzenia nie tylko wersji/konfiguracji PHP, ale także liczby dostępnych modułów itp.
1. Uruchom połączenie FTP
Uruchom połączenie FTP. Możesz tego dokonać w panelu administracyjnym swojego serwera. Naturalnie może być on różny u poszczególnych hostingodawców.
2. Stwórz plik .php
Stwórz plik o rozszerzeniu .php z poniższym kodem:
<?php
phpinfo();
?>
3. Zapisz i wyślij plik .php
Zapisz powyższy plik .php i wyślij go na serwer, np. do katalogu public_html za pomocą klienta FTP.
4. Wywołaj utworzony plik .php
4. Wywołaj utworzony plik .php z poziomu przeglądarki www. Wystarczy, że zwyczajnie wpiszesz w pasku odpowiedni url, gdzie po slashu na końcu umieścisz nazwę pliku .php zgodnie z poniższym przykładem:
https://twojastrona.pl/twojplik.php
Kliknij enter i gotowe! Widzisz nie tylko używaną wersję PHP, ale i m.in. liczbę dostępnych modułów. Ale co wtedy, gdy chciałbyś zmienić PHP na inną, nowszą wersję?
Jak zmienić PHP na nowszą wersję?
Jak zmienić wersję PHP na nowszą? Sporo zależy od posiadanego panelu administracyjnego. Jedno jest pewne - zmiana nie jest trudna! Zobaczmy, jak ona wygląda na przykładzie popularnego Direct Admin, którego ma np. hitme.pl. Nawiasem mówiąc, logując się do swojego panelu również możesz przy okazji znaleźć informację o aktualnej wersji PHP.
1. Wybierz opcję zmiany wersji PHP
W poniższym przypadku opcja ta nazywa się "Select PHP Version". Wybierz ją.
2. Wybierz inną wersję PHP
Zastaniesz taki widok. W rozwijanym menu znajdziesz wszystkie możliwe warianty PHP - zarówno nowsze wersje, jak i starsze. Jak widać, na poniższym przykładzie używana jest wersja domyślna PHP 7.3.
Uwaga! Usługodawca podaje tu ważny komunikat:
WarningYou have selected native PHP version. Changing PHP modules and options is impossible for the native version. You need to select a different PHP version from the dropdown above to enable PHP modules and options configuration.
3. Wybierz wersję PHP i zapisz zmiany
Jeżeli zdecydujesz się na zmiany na serwerze, wystarczy zapisać zmiany (tu: PHP 7.3 na PHP 8.0). Jak widać, możliwości konfiguracji są tu raczej dosyć spore.
Kliknij niebieski button "Zastosuj". Gratulacje! Zmieniłeś wersję PHP!
Który hosting oferuje wiele wersji PHP?
Gdzie możesz swobodnie zmieniać PHP? Sporo firm hostingowych oferuje dowolność wyboru różnych wersji. Najczęściej są to stabilne wersje PHP od 5.0 do 8.1. To od Ciebie będzie zależało, jakie PHP będzie zainstalowane na serwerze!
Przykładowi hostingodawcy, którzy oferują co najmniej PHP w wersji 5.0-8.0:
- nazwa.pl
- kru.pl
- dhosting.pl
- hitme.pl
- hostovita.pl
- atthost.pl
- smarthost.pl
- hostmark.pl
- hostinger.pl
- unixstorm.org
- neteasy.pl
- hosti24.pl
- cyberfolks.pl
- proserwer.pl
- kei.pl
- hostinghouse.pl
- webd.pl
- cal.pl
- hoste.pl
PHP - podsumowanie
Jak sam widzisz, sprawdzenie wersji PHP i jej zmiana na inną (nowszą/starszą - do wyboru) jest bardzo łatwa. Nie ma tu żadnych skomplikowanych kroków, które mogłyby Cię zniechęcić!
Wystarczy, że stworzysz odpowiedni plik .php, ale gdy nie chcesz się w niego bawić, zaloguj się na swoim koncie klienta i tam sprawdź aktualną wersję PHP. Jeżeli chcesz ją zmienić, to możesz tego łatwo dokonać właśnie z poziomu panelu administracyjnego.