Darmowe certyfikaty SSL zdobywają coraz większą popularność. Jeszcze niedawno nie było sensownej alternatywy dla ich odpłatnych odpowiedników, ale dzięki projektowi Let's Encrypt klient ma możliwość wyboru. Czym jednak jest Let's Encrypt i co go charakteryzuje?

Czym jest i od kiedy działa Let's Encrypt?

Let's Encrypt to otwarty (publiczny) projekt dostępny od II kwartału 2016 roku, choć niektórzy mogli z niego skorzystać rok wcześniej. Jego celem jest dostarczanie darmowych, łatwych w użyciu i otwartych certyfikatów SSL (Secure Socket Layer) i ich rozwinięcia TLS (Transport Layer Security).

Udostępnienie narzędzia zbiegło się w czasie z występowaniem wciąż często używanego protokułu HTTP, który nie jest szyfrowany, a więc podatny na niebezpieczeństwo i ataki z zewnątrz. Zastosowanie certyfikatu SSL i TSL w szyfrowanym protokole HTTPS znacząco zwiększa bezpieczeństwo, uniemożliwiając m.in. przechwytywanie czy zmianę przesyłanych danych. Dzięki Let's Encrypt można to zyskać za darmo.

W sporym uproszczeniu: Let's Encrypt jest dla płatnego SSL tym, czym jest Linux dla Windowsa. Darmową alternatywą.

Inicjatywa Let's Encrypt cieszy się ogromnym wsparciem i zainteresowaniem. W latach 2015-2017 zostało wystawionych ponad 100 mln cerfyfikatów. Oto lista niektórych sponsorów i partnerów projektu:

  • Mozilla
  • Chrome
  • Verizon
  • OVHcloud
  • nazwa.pl
  • ProPrivacy
  • netlify
  • Keenetic

Darmowe SSL możesz zainstalować manualnie lub automatycznie. Niektóre hostingi chwalą się automatycznym instalowaniem bezpłatnego certyfikatu w kilkadziesiąt sekund! W ten sposób oszczędzasz nie tylko sporo pieniędzy (nierzadko kilkaset złotych w skali roku), ale i czas!

Który hosting oferuje za darmo Let's Encrypt?

Nie każdy hosting udostępnia za darmo - a raczej w cenie pakietu, bez dodatkowych opłat - protokoły SSL. Na szczęście wybór ofert jest naprawdę szeroki. Oto lista hostingów, które oferują (przynajmniej w topowych pakietach) darmowe SSL Let's Encrypt:

Niektóre mogą również zapewniać do wyboru inne bezpłatne certyfikaty, np. COMODO. Pełną ofertę hostingu z darmowym SSL znajdziesz na naszej porównywarce hostingów hostdog.pl. Pamiętaj, że niektóre z nich oferują bezpłatne SSL tylko w niektórych (najczęściej najdroższych) pakietach.

Czym różni się płatny SSL od Let's Encrypt?

Istnieje jedna kluczowa różnica między płatnym a darmowym certyfikatem SSL. W przypadku tego drugiego instalacja możliwa jest nawet w przeciągu kilkudziesięciu sekund - wystarczy w panelu administratora wybrać zabezpieczenie domeny. W płatnych SSL procedura przyznania certyfikatu jest bardziej złożona.

Komercyjne SSL wymagają potwierdzenie dostępu do adresu e-mail w domenie, na której ma zostać wystawiony certyfikat. Aby dokonać uwierzytelnienia, wystarczy kliknąć w otrzymany link aktywacyjny. Po tej aktywności następuje weryfikacja i wydanie certyfikatu.

Dla kogo Let's Encrypt?

Z tego darmowego rozwiązania chętnie korzystają blogerzy, startupy czy małe firmy. Let's Encrypt świetnie sprawdza się w stosunkowo niewielkich projektach, jak fora czy nieduże strony www. Dla osób prywatnych oznacza również sporą oszczędność, gdyż umożliwia wdrożenie podstawowych zabezpieczeń zupełnie za darmo.

Pamiętaj! Szyfrowane strony internetowe z certyfikatem SSL są "mile widziane" dla algorytmów Google'a! Jeżeli chcesz mieć optymalnie wypozycjonowaną witrynę, będziesz musiał zadbać o jej certyfikat. 

Let's Encrypt oznacza:

  • darmowe i łatwe w użyciu szyfrowanie strony certyfikatem SSL
  • sporą oszczędność - nawet kilkaset złotych na rok
  • zapewnienie odwiedzającego/klienta o bezpieczeństwie witryny
  • synergię do pozycjonowania strony

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.