Bezpieczna strona www to witryna odporna na ataki hakerów i złośliwe oprogramowanie. Co prawda nie istnieje w 100% skuteczna ochrona przed wirusami i niepowołanymi osobami, to jednak właściciel strony internetowej powinien zadbać o bezpieczeństwo. Nie tylko swoje, ale - jeżeli np. prowadzi sklep online - również klientów. O czym należy pamiętać przy tworzeniu bezpiecznej strony www?

1. Wybierz porządny hosting

Sprawdzony i zaufany hosting powinien być traktowany jako baza pod tworzoną stronę internetową. Przy wyborze najlepszej oferty nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną - dzięki licznym promocjom hostingów niejednokrotnie tańsza propozycja będzie oferowała znacznie więcej od droższego pakietu. Niektóre hostingi mogą w cenie usługi zwierać dodatkowe zabezpieczenia:

  • zabezpieczenie DDOS
  • antyspam
  • antywirus

Wybierając hosting bierz pod uwagę wiele czynników, również stabilność serwera. Niektóre z nich zapewniają dostępność przez 99,9% czasu trwania umowy. Potraktuj wybór hostingu bardzo poważnie, tak jak zakup płyty głównej do komputera PC - jeżeli chcesz mieć porządny sprzęt np. do gier, musisz zapewnić odpowiednią płytę główną. Ta analogia sprawdza się również przy zakładaniu stron www. W wyborze odpowiedniej oferty pomoże Ci nasza porównywarka hostingów.

2. Zadbaj o certyfikat SSL

Certyfikaty SSL znacząco zwiększają bezpieczeństwo witryn internetowych. Poznamy je już po adresie strony www:

  • https - ma certyfikal SSL, strona jest chroniona
  • http - nie ma SSL, strona jest narażona na ataki

Już sam fakt wizualnej różnicy pomiędzy stronami z i bez SSL sprawia, że korzystający z danej witryny mogą się czuć pewniej, gdy widzą dodatkową literkę "s" w adresie url. Właściciel strony bez SSL wystawia sobie nieprzyjazną laurkę! Fakt, że ochrona certyfikatami SSL jest widoczna gołym okiem sprawia, że wręcz nie wypada jej nie mieć.

Ale to nie koniec zmartwień właściciel witryn bez SSL. Certyfikat zapewnia bowiem - oprócz zwiększenia zaufania użytkowników strony - następujące korzyści:

  • większe bezpieczeństwo przepływu danych
  • wpływa korzystnie na pozycjonowanie strony w Google

Dlaczego wciąż spotykamy strony www bez "gołym" http w adresie? Certyfikaty SSL nie są darmowe i nie każdy może lub chce sobie na nie pozwolić - i to mimo ogromnych korzyści, jakie ze sobą niosą. Niektóre hostingi oferują w promocji darmowe SSL na okres roku, ale jest jeszcze jedno rozwiązanie - istnieje bezpłatna alternatywa SSL w postaci Let's Encrypt. Tym bardziej musisz go mieć!

3. Niepowtarzalne i trudne hasła

Login i hasło. Potraktowanie ich po masoszemu może doprowadzić Cię do załamania nerwowego, jeżeli haker włamie się na Twoje konto bankowe i je oczyści do cna.

W ten sposób swoje oszczędności życia utracił niejeden internauta. A to tylko niektóre nieprzyjemności, jakie można zaznać po złamaniu hasła. Żyj zasadą "przezorny zawsze zabezpieczony" i wymyśl naprawdę niebanalne hasło. Niestety życie kieruje się własną zasadą - wystarczy trochę poszperać po sieci, żeby znaleźć informacje o najgorszych możliwych hasłach, które są bardzo często używane! Wśród nich są takie przykłady, jak np. 1234, QWERTY czy Admin. Unikaj ich jak ognia! Wybierając swoje hasło pamiętaj o:

  • jego niepowtarzalności (nie używasz go nigdzie indziej)
  • nie jest to popularny wyraz lub Twoje imię/nazwisko
  • korzystaj z wielkich i małych liter, a także cyfr
  • im dłuższe hasło, tym lepiej
  • nie zapisuj go na kartce trzymanej w portfelu lub innym miejscu!

4. Nie bój się tworzyć kopii zapasowych

Praktycznie każdy hostingodawca zapewnia w ramach swojej usługi backupy, co możesz dokładnie sprawdzić na porównywarce hostdog.pl. Często przechowuje on kopie zapasowe do 1, kilku, a czasami nawet kilkunastu dni. Mając taką usługę teoretycznie nie mamy się o co martwić.

W praktyce bywa naprawdę różnie i czasami warto posiadać dodatkową kopię bezpieczeństwa w innym miejscu. Regularne tworzenie własnych kopii zapasowych dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo strony internetowej.

5. Nie zaśmiecaj swojej strony www

Ściąganie i instalowanie nowych wtyczek czy motywów jest jak najbardziej pożądane, pod jednym wszakże warunkiem: o ile są nam one potrzebne. I o ile pochodzą z zaufanego źródła!

Nie ma potrzeby zarzucania strony funkcjonalnościami, z których i tak się nie korzysta, a które jedynie zaśmiecają witrynę. Jeżeli przestaliśmy korzystać z danego motywu i wiemy, że już nigdy do niego nie powrócimy, to odinstalujmy go. Marnuje on tylko cenne miejsce i być może spowalnia naszą witrynę.

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.