Szybkość działania cloud hosting
Cloud hosting jest niepównywalnie szybszy od tradycyjnego. W jego przypadku nie masz wydzielonego miejsca na jednym serwerze, którego procesor odpowiada nie tylko za Twoją stronę, ale i cały host. W cloud hosting masz dostęp do wszystkich zasobów chmury obliczeniowej oraz szybkich i wydajnych procesorów.
W praktyce cloud hosting gwarantuje bardzo szybkie ładowanie się witryny internetowej. Gdy jeden serwer zaczyna być obciążony, kolejny przejmuje część zasobów i zapytań. W rezultacie Twoja strona może być uruchamiana na wielu serwerach jednocześnie. Cloud hosting oznacza koniec spowolnień i przeciążeń! Czegoś takiego nie jest w stanie zapewnić tradycyjny, klasyczny hosting stron www.
Skalowalność zasobów cloud hosting
Load balancery, odpowiedzialne również za bezpieczeństwo (ale o tym nieco dalej) eliminują do minimum problemy z przeciążeniem serwera w przypadku zwiększenia liczby zapytań. Niektórzy hostingodawcy chwalą się w przypadku tradycyjnych serwerów ich skalowalnością. Owszem, ale takie serwery nie mają wielkiego marginesu skalowania, czasem jest to wręcz zwykły chwyt marketingowy.
W przypadku cloud hostingu sprawa ma się zupełnie inaczej. Tutaj skalowalność zasobów ograniczona jest nie do wielkości serwera, lecz do sumy serwerów w klastrze. A nie jest ich mało - load balancery mogą ich dysponować setkami! Takie hostingi są o wiele bardziej elastyczne, również w przypadku ich rozbudowy. W tradycyjnym wydaniu należy przenieść witrynę na nowy, większy serwer, co wiąże się z jej chwilowym odpięciem i brakiem dostępu w sieci www. W cloud hosting - o ile zajdzie taka potrzeba - dodajesz nowy serwer niczym pasujący klocek Lego do Twojej budowli, która nawet przez chwilę nie musi zostać "wyłączona". Ów klocek staje się integralną częścią całości po tym, gdy load balancery rozpoczną przydzielać do niego część zapytań. Plug and Play! Internauci odwiedzający Twoją stronę www nawet nie zauważą, że były na niej przeprowadzane prace.
Bezpieczeństwo w cloud hosting
Jak sama nazwa wskazuje, cloud hosting to nic innego, jak hosting w chmurze. Pewnie zdarzało Ci się nieraz korzystać np. z Chmury Google. Może nawet sam miałeś sytuację - albo ktoś z Twoich znajomych - kiedy smartfon uległ awarii i nie dało się odzyskać zdjęć i innych plików z urządzenia. Ale wcześniej zadbałeś o kopię bezpieczeństwa i zrzuciłeś zawartość androidowego smartfona do Chmury Google. Teraz możesz je pobrać kiedy tylko zechcesz - fotki nie przepadły!
Tak samo jest z hostingiem w chmurze, który błyskawicznie reaguje na ewentualne awarie. W tradycyjnym hoście cała Twoja strona internetowa mieści się na jednym serwerze, a gdy ulega on awarii, to... licz na szybki support i przywrócenie kopii bezpieczeństwa. O backupie nie wolno zapominać! Więcej na jego temat przeczytasz w tym artykule.
Wracając do kwestii bezpieczeństwa - gdy jeden z serwerów w chmurze przestaje działać, to zostaje automatycznie wyłączony z klastra (nie są do niego przydzielane zapytania o witrynę www). W rezultacie strona działa cały czas, często użytkownik nie jest nawet świadom pewnych problemów "od zaplecza", bo wczytuje się ona praktycznie bez jakichkolwiek oznak zadyszki. Zapomnij o takiej dogodności w przypadku klasycznych hostingów!
Cloud hosting - gdzie?
Gdzie znajdziesz hosting w chmurze? Nazwa.pl oferuje cloud hosting w różnych cenach i konfiguracjach. Jeżeli z różnych powodów nie możesz sobie pozwolić na taką ofertę, to pewnym wyjściem może być serwer VPS, który nie jest aż tak elastyczny jak cloud hosting, ale ma z nim kilka wspólnych cech.
Więcej na ich temat znajdziesz w porównywarce VPS hostdog.pl.
Podsumowanie
Cloud hosting pod niemal każdym względem przewyższa tradycyjny hosting. Niemal każdym, bo pod względem cenowym może wypaść gorzej, ale coś za coś - za wyższa jakość trzeba płacić!
- cloud hosting jest znacznie szybszy od tradycyjnego - jedna strona może być obsługiwana przez wiele serwerów
- większa elastyczność (skalowanie) cloud hosting w zależności od potrzeb
- łatwość rozbudowy cloud hostingu bez konieczności chwilowego odłączania witryny
- większe bezpieczeństwo - awaria jednego serwera nie oznacza utraty danych i przywracania strony czy braku jej wyświetlania