Kończą Ci się korzystne warunki hostingi i chciałbyś przenieść stronę na inny serwer? Niezależnie od przyczyny zmiany, jest to jak najbardziej możliwe! Na rynku jest wiele firm zajmujących się hostingiem witryn internetowych. Wybór najlepszej z nich nie powinien nastręczyć trudności, ale samo przeniesienie strony na inny serwer może już nie być takie łatwe. O czym warto pamiętać?

Jak przenieść stronę na inny serwer - wstęp

Na szczęście panuje wolny rynek wśród dostawców hostingów. Nisza zapełniona jest nie przez 1-2 monopolistów, a przez wiele firm walczących o swojego klienta, które prześcigają się coraz to lepszymi warunkami umowy i niższymi kosztami. Ich oferty znajdziesz w naszej porównywarce hostingów hostdog.pl.

Wybierając aktualny hosting kierujesz się zazwyczaj - co jest absolutnie logiczne - aktualną ceną i zakresem oferty. Im więcej za mniej tym lepiej, a co będzie za rok po wygaśnięciu abonementu? O to będziesz się martwić za 12 miesięcy. Najważniejsze jest "tu i teraz".

Zwykle tyle trwają promocje hostingów - po upływie jednego roku obniżona cena wraca do standardowego poziomu i często jest wielokrotnie wyższa. Właśnie wtedy oferta naszego dotychczasowego dostawcy przestaje się opłacać. Po znalezieniu atrakcyjnego nowego hostingu (przynajmniej na 12 miesięcy) trzeba przenieść swoją stronę na inny serwer.

Jak bezpiecznie przenieść stronę na inny serwer? 7 kroków

Oto, co musisz zrobić, aby bezpiecznie przenieść witrynę internernetową ze starego serwera na nowy. To nic trudnego!

1. Zaplanuj przeniesienie strony na serwer

Zrób porządny "rachunek sumienia" - spisz listę wszystkich domen, które mają zostać przeniesione na nowy serwer oraz ich konfiguracji DNS. Dzięki temu zapewnisz stabilność i ciągłość dostępu do strony www.

Tak samo zrób z pocztą e-mail. Zadbaj o dostęp do ustawień zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz z klientów poczty, jak np. popularny MS Outlook. Przydatne mogą okazać się zrzuty ekranu ich konfiguracji!

2. Wybierz hosting i stwórz kopię strony

Zamów atrakcyjny hosting u nowego dostawcy, a między czasie wykonaj kopię strony z dotychczasowego serwera, na którym będzie wciąż podpięta domena i funkcjonowała strona internetowa. Należy zadbać o kopię całej zawartości witryny, a więc o pliki i bazy danych. Dotyczy to zarówno sklepu, bloga, jak i np. WordPressa. Przy okazji możesz podpisac umowę RODO z nowym usługodawcą. Niektórzy oferują bezpłatne generatory umów online.

3. Nie zmieniaj jeszcze wersji PHP!

Tworząc kopię wybierz tę samą wersję PHP, którą masz obecnie. Gdy proces migracji dobiegnie końca, będziesz mógł ustawić jego nowszą wersję. Działanie właśnie w tej kolejności zminimalizuje ryzyko wystąpienia błędów podczas przenosin na nowy serwer. Jeżeli zależy Ci na najnowszych wariantach (PHP 8), to znajdziesz je m.in. w poniższych hostingach:

4. Certyfikat SSL

Na nowy serwer możesz przenieść także swój certyfikat SSL. Z jakiś powodów jest to niemożliwe lub - co gorsza - Twoja strona nie jest w ogóle szyfrowana? W 2023 roku? Nie może tak być - czas to zmienić! Zmiana serweru to świetna okazja na poprawę bezpieczeństwa strony internetowej.

Jeżeli nie chcesz płacić za komercyjne certyfikaty SSL, wybierz taki hosting, który zapewnia np. darmowy Let's Encrypt.

5. Zoptymalizuj i przetestuj kopię na nowym serwerze.

Nie miałeś czasu i/lub chęci na wcześniejszą optymalizację swojej strony? Teraz możesz jej dokonać na kopii umieszczonej na nowym serwerze. Dzięki jej "odchudzeniu" będzie działać znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej! Jeżeli masz stronę na WordPressie, to możesz go teraz zaktualizować o najnowsze wtyczki i rozszerzenia.

Po zoptymalizowaniu i zaktualizowaniu Twojej strony przyszedł czas na testy. Lepiej ich nie zlekceważ - tylko tak możesz zawczasu uniknąć przykrych niespodzianek! Jeżeli upewnisz się, że wszystko działa jak należy, będziesz mógł wykonać kolejny krok.

6. Tymczasowo wyłącz niektóre funkcjonalności

Na czas przenosin wyłącz możliwość komentowania, aby uniknąć zbublowania czy innych niepożądanych akcji. Po migracji nowe komentarze będą zapisywać się już na nowym serwerze.

Warto powiadomić odpowiednim komentarzem o zbliżającym się procesie przenoszenia strony www na nowy serwer, a tym samym możliwym wystąpieniu problemów technicznych. Chyba nie chcesz, żeby wierni czytelnicy Twojego bloga obawiali się ataku hakerów? Ale prywatna strona to "małe piwo" - jeżeli prowadzisz sklep internetowy zamknij możliwość kupowania online podczas przenosin strony na nowy serwer!

7. Przepięcie domen na nowy serwer

Właściwą część operacji przenoszenia strony możesz powierzyć nowemu usługodawcy. Będzie on potrzebował wszelkie dostępy do dotychczasowych usług. Loginy i hasła możesz przekazać:

  • mailowo
  • telefonicznie

Polecamy pierwszą opcję, która znacznie minimalizuje literówki i inne niedopowiedzenia.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to maksymalnie do kilkunastu godzin (często znacznie krócej) Twoja strona zostanie przeniesiona na nowy serwer. Gratulacje! Nie przejmuj się, jeżeli np. "wysypie" się pojedyncza wtyczka lub któryś z adresów mailowych nie będzie należycie przepiętych.

Migracja całych witryn internetowych - zwłaszcza tych dużych i najbardziej rozbudowanych - wymaga staranności, a i tak czasami może pojawić się nieoczekiwany problem. Nie ma się jednak czego bać. Warto poświęcić nieco czasu na przeniesienie strony na lepszy i tańszy serwer.

Jak przenieść stronę na inny serwer - podsumowanie

Jak widzisz, przeniesienie strony internetowej na inny serwer nie jest takie straszne. Wystarczy, że będziesz trzymał się kilku założeń i wytycznych, a zmiana hostingu będzie prosta i przyjemna.

Co prawda musisz na całą operację przeznaczyć trochę wolnego czasu, ale możesz w ten sposób zaoszczędzić nieraz nawet kilkaset złotych! Porównaj ceny hostingów na hostdog.pl i przekonaj się sam, że warto wybrac nowy hosting www! 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.