Skoro zadajesz sobie takie pytanie, to pewnie już wiesz, czym jest hosting. To nic innego, jak (najczęściej odpłatne) udostępnienie części zasobów serwerowni. Jeżeli chcesz mieć stronę internetową, to musisz zarezerwować dla niej odpowiednią ilość miejsca u danego hostingodawcy. Ich oferty bezpłatnie udostępniamy w naszej porównywarce hostingów.
W zasadzie po co miałbyś sprawdzać, na jakim serwerze została "postawiona" dana witryna internetowa?
Choćby do analizy swojej konkurencji. Wiedza ta przyda się też podczas poszukiwania odpowiedniego hostingu - jeżeli uważasz, że dany serwis działa imponująco szybko i stabilnie, to możesz podpatrzeć, co za tym stoi. Hosting www? VPS, a może reseller? Jaka firma? Możesz to zrobić samodzielnie na swoim komputerze osobistym.
Narzędzia do sprawdzania serwerów
1. WhoIsHostingThis
Serwis WhoIsHostingThis to darmowe narzędzie, które w przeciągu kilku sekund zwróci Ci wszystkie potrzebne informacje. Oprócz hostingodawcy, poznasz m.in. adres IP strony i nazwy serwerów.
2. Baza WHOIS NASK
Baza WHOIS Krajowego Rejestru Domen działa bardzo podobnie. Wystarczy w odpowiednim polu wpisać nazwę domeny (bez przedrostków http, www itp.). W przypadku ewentualnych problemów możesz uzyskać dane droga telefoniczną. Narzędzie jest zabezpieczone captchą.
W WHOIS znajdziesz jeszcze więcej ciekawych informacji! Dowiesz się m.in.:
- stanu strony (aktywna czy nie)
- daty jej utworzenia i ostatniej modyfikacji
- koniec okresu rozliczeniowego
- do kogo należy strona www
3. WHOIS DomainTools
Kolejnym ciekawym (i darmowym) narzędziem jest Whois Record od DomainTools. Dowiesz się z niego, jak długo funkcjonuje strona na serwerze, jego nazwy i ostatnie modyfikacje. Ponadto poznasz:
- adres IP
- lokację adresu IP (państwo i region - w przypadku polskich witryn województwo)
- historię zmian typ serwera
- i wiele innych
4. WHOIS domeny.pl
Bardzo podobnym narzędziem (i tak samo nazwanym) dysponują domeny.pl. Działanie jest tak samo banalnie proste - wpisujesz interesującą Cię stronę www, przepisujesz kod z zabezpieczenia (4 znaki) i otrzymujesz pożądane przez Ciebie informacje.
5. SSL24
Kolejną wyszukiwarką informacji na temat stanu serwerów jest ssl24.pl. Tym razem otrzymasz najskromniejsze informacje - nazwę domeny, adres IP oraz rodzaj serwera, ale bez nazwy hostingodawcy.
To tylko kilka z funkcjonujących narzędzi do sprawdzenia serwera danej strony internetowej. Udostępniane przez nie dane w dużej części się dublują, ale bywa i tak, że warto skorzystać z 2-3 narzędzi, aby poznać wszelkie dostępne informacje na temat witryny i serwera.