Jedni mówią, że hosting to wybór na całe życie. Inni, że wymieniają go co roku przy okazji różnych promocji, po prostu dla oszczędności. Prawda jest taka, że większość z nas dokonuje zmiany hostingu dopiero wtedy, kiedy na naszej drodze staną częste problemy techniczne lub kiedy obecna pojemność na skutek rozrostu naszego biznesu nie jest już wystarczająca.

Co jeśli zmiana następuje wtedy kiedy zainwestowaliśmy już spore środki w pozycjonowanie naszej strony i zajmujemy najwyższe pozycje na interesujące nas frazy? Czy zmiana hostingu wpłynie na pozycje w Google? Może, ale nie musi. Jeśli będziesz przestrzegał pewnych reguł skutecznie zminimalizujesz ryzyko.

Wstępne wskazówki

Jeśli dbasz o swój biznes to prawdopodobnie bardzo dokładnie znasz statystyki swojej strony internetowej. Wiesz kiedy ruch na niej jest największy, a w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach stopniowo spada. W miarę możliwości zaplanuj przenoszenie strony właśnie na czas, kiedy natężenie ilości użytkowników jest jak najmniejsze. Ustrzeżesz się w ten sposób przed użytkownikami, którzy chcieli zakupić, Twoje produkty czy mieli potrzebę skorzystać z Twoich usług, a otrzymali od Ciebie jedynie niezbyt dobre wrażenie.

Cały proces przenoszenia strony z jednego serwera na drugi podziel na mniejsze etapy. Nie dokonuj kilku zmian na raz. Jeśli “przy okazji” chciałbyś dokonać zmiany adresów URL, zaktualizować treść czy przeorganizować strukturę to najlepiej się wstrzymaj. Zrobisz to zaraz po zmianie providera. W przeciwnym wypadku diagnoza, kiedy coś pójdzie nie tak, może nie być taka prosta.

Procedura zmiany serwera

W jaki sposób, krok po kroku dokonać zmiany hostingu, aby cały proces zbyt negatywnie nie wpłynął na pozycjonowanie Twojej strony? Poniżej przedstawiamy rekomendowaną przez Google procedurę:

  1. Przygotuj nową infrastrukturę hostingową.
  2. Prześlij zawartość strony na nowe serwery lub skonfiguruj oraz przetestuj sieć CDN i serwery pierwotne. (trzymając jednocześnie pliki strony na “starym serwerze”)
  3. Rozpocznij proces przenoszenia witryny. Zmień ustawienia DNS swojej nazwy domeny, wskazując nową infrastrukturę hostingową. To już etap właściwego przenoszenia witryny, który umożliwia rozpoczęcie wysyłania ruchu do nowej infrastruktury.
  4. Monitoruj ruch. Śledź ruch obsługiwany przez stary i nowy hosting.
  5. Przeprowadź wyłączenie. Wyłącz starą infrastrukturę hostingową, gdy zyskasz pewność, że wszyscy użytkownicy otrzymują poprawne treści z nowej infrastruktury i nikt już nie używa starej.

Parametr TTL serwera

Na czym polega i jaki może mieć wpływ na szybkość przeniesienia witryny i jej widoczności w sieci? DNSy lokalne pytają jeden z Twoich serwerów DNS pod jakim adresem IP znajduje się zawartość Twojej strony i zapisują go we własnej pamięci cache. Adres IP trzymany jest w cache’u domyślnie przez taki czas, jaki został skonfigurowany na Twoich serwerach DNS. Czas ten to tzw. parametr TTL (Time To Live) i domyślnie na większości serwerów ustawiony jest on na czas 24 godzin (już wiesz dlaczego zwykle hostingodawcy piszą, że zmiana serwera i poprawne wyświetlanie strony może trwać aż 24 godziny?). Przed upływem 24 godzin serwer lokalny nie będzie już ponownie pytał o adres IP na jakim znajduje się serwis www.

Obniżając wartość TTL swojego serwera DNS np. do czasu 5 minut, możesz przyspieszyć proces przenoszenia witryny. Zastanów się nad obniżeniem tego parametru na kilka dni przed przeniesieniem witryny, po to aby użytkownicy mogli szybciej dotrzeć do nowej strony.

Podsumowanie

Zmiana serwera nie będzie miała wpływu na SEO jeśli strona nie będzie niedostępna w internecie zbyt długo. (Im szybciej “przepniemy” stronę tym mniejsze prawdopodobieństwo odwiedzin przez robota Google, który wchodząc w nieodpowiednim momencie może uznać, że strona już nie istnieje i doprowadzić do jej wyindeksowania z wyników wyszukiwania)

Niezwykle ważnym jest postępowanie wg. ściśle określonych procedur, które zminimalizują ryzyko obniżenia pozycji w Google. Kopiując pliki na nowy serwer nie możemy zapomnieć również o plikach takich jak robots.txt czy .htaccess. Pamiętaj, że przenosząc stronę na nowy serwer nie możesz doprowadzić do tego, że czas jej ładowania będzie dłuższy. Upewnij się, że nowy hosting jest pod tym względem lepszy lub przynajmniej pozostaje na tym samym poziomie, gdyż czas ładowania się stron internetowych może w przyszłości stać się ważnym czynnikiem rankingowym Google.

Poniżej możecie poznać również opinię Matt’a Cutts’a

 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.