Masz pomysł na ciekawego bloga, ale nie wiesz, jak go stworzyć od podstaw? Od czego należy zacząć? Czy musisz zatrudniać programistów do stworzenia tego typu strony internetowej? Nie! Podpowiadamy, jak założyć bloga w 2023 roku!

Chyba każdy z nas kiedyś miał potrzebę założenie własnego bloga w sieci www. Mimo rosnących popularności social mediów jak Facebook, Instagram, Twitter itp. blogi wciąż trzymają się dość mocno. Nie padły ofiarą social mediów w takim stopniu, jak fora internetowe, które od drugiej dekady XXI wieku zaczęły tracić na znaczeniu, a obecnie są praktycznie na wymarciu.

Kto dziś przegląda fora? Mało kto, a ich rolę przejął Facebook. A kto dziś czyta blogi? Wciąż sporo osób, zwłaszcza te z dobrym contentem i w odpowiedniej oprawie graficznej. Jeżeli więc zakładać bloga, to z pomysłem i z solidnym wykonaniem! Jak tego dokonać? Dowiesz się z naszego poradnika jak założyć bloga w 2023 roku!

Jak założyć bloga na WordPress.org?

WordPress to jedna z najbardziej popularnych platform do tworzenia własnego bloga! Intuicyjny CMS, łatwość instalacji i liczne modyfikacje czy ulepszenia (wiele darmowych i płatnych wtyczek i pluginów) sprawia, że WordPress.org jest miejscem wartym polecania dla swojego bloga! Jest tylko jedno "ale". Aby założyć bloga - czy jakąkolwiek inną stronę - potrzebujesz mieć wykupiony hosting i domenę.

Tylko jaki hosting na bloga? W tym przypadku warto postawić na klasyczny i niedrogi hosting www, który powinien mieć przynajmniej:

 • 3-5 GB przestrzeni (jeżeli planujesz wrzucać sporo grafik, to wybierz większą przestrzeń)
 • min. 20 GB miesięcznego transferu
 • darmowe certyfikaty SSL (np. Let's Encrypt)
 • szybkie dyski SSD
 • zapewniony backup i support

To naprawdę minimalne parametry, nie musisz się ich jednak kurczowo trzymać. Tak się akurat składa, że obecnie hostingodawca nazwa.pl oferuje w niezwykle atrakcyjnej cenie pakiet CloudHosting Start w cenie zaledwie 61,50 zł za pierwszy rok. W tej kwocie otrzymasz m.in. konto o pojemności aż 100 GB, transfer 1000 GB per miesiąc, bezpłatny certyfikat SSL i szybkie dyski SSD! W tej samej cenie możesz wybrać wariant pakietu CloudHosting WordPress z 8 GB RAM i automatycznie zainstalowanym WordPressem. Czego chcieć więcej?

Pozostaje jeszcze wybór i rejestracja domeny. Ceny zaczynają się od kilku złotych - np. na wspomnianej nazwie.pl domeny .pl, .com.pl czy .eu zaczynają się od 5 zł, natomiast .com - od 40 zł.

Mając już własny hosting i domenę czas założyć bloga! Wystarczy wejść w panel sterowania swojego hostingu, jak na poniższym przykładzie hitme z Direct Admin:

Jak widzisz, system sam podpowiada Ci w polecanych aplikacjach WordPressa. Kliknij w niego, a otworzy się poniższe okno.

Zainstalujesz WordPressa przy pomocy Installatrona. Gotowe!

Możesz już konfigurować swojego WordPressa - dodawać skórki, zmieniać szablony, a także w bardzo łatwy sposób zmieniać wygląd strony głównej i pozostałych podstron. Możliwości personalizacji jest nieskończenie wiele! Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Co jednak w przypadku, gdy jednak powyższa droga do postawienia bloga wciąż wydaje się zbyt karkołomna? Jest i na to sposób!

Jak założyć bloga na WordPress.com?

Wystarczy założyć bloga na WordPress.com! WordPress.com to miejsce, gdzie w kilka chwil założysz swojego bloga - i to za darmo! Nie będziesz tu płacił za hosting i domenę! Jak to zrobić?

To banalnie proste - wejdź na WordPress.com i zarejestruj się. Następnie system będzie kierował Cię krok po kroku, aż założysz swojego bloga opartego na tym samym CMS-ie WordPress. Edytor będzie więc taki sam, za to całkowicie bezpłatny. Są jednak inne różnice.

Na WordPress.com nie ma możliwości wyboru własnej domeny (dlatego też za nią nie płacisz), a każda strona internetowa/blog powstały na tej platformie ma w nazwie .wordpress.com, co nie wygląda tak dobrze, jak końcowki .pl czy .com. Coś za coś!

Poza tym na tej darmowej platformie nie masz wpływu na wyświetlane reklamy, nie ma więc tak szerokich możliwości personalizacji i/lub monetyzacji. Jest to jednak świetne miejsce, aby zacząć swoją przygodę z blogowaniem - jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że chciałbyś mieć nieograniczone możliwości administracyjne i twórcze, możesz łatwo przenieść bloga z wordpress.com na własny hosting.

Jak założyć bloga na Bloggerze?

Blogger to ciekawa platforma pamiętająca jeszcze XX wiek, bo 1999 rok. To właśnie w sierpniu tamtego roku została założona przez Pyra Labs, by po paru latach zostać wchłonięta przez rozrastającego się w sieci Google'a. Od 2007 roku jest dostępna polska wersja językowa.

Instrukcja, jak założyć bloga na Bloggerze:

 1. Zaloguj się na platformie Blogger
 2. Kliknij button "Nowy blog"
 3. Wpisz wymyśloną przez siebie nazwę bloga
 4. Kliknij "Dalej"
 5. Wybierz adres bloga, a więc adres URL
 6. Kliknij "Zapisz"

Gotowe! Blogger działa na przeglądarkach Chromem Firefoxm Safari oraz Microsoft Edge. Podobnie jak w przypadku WordPress.com, także i z Bloggerem nie będziesz musiał ponosić kosztów związanych z prowadzeniem bloga w sieci (zakup hostingu, domeny itd.).

Blogger pozwala ma wbudowane narzędzia pozwalające na swobodną personalizację - Twój blog będzie wyglądał tak, jak tylko zechcesz!

Jak założyć bloga - podsumowanie

Jak widzisz, możesz założyć bloga w dosłownie parę chwil - zwłaszcza, jeżeli skorzystasz z darmowych "gotowców" w postaci WordPress.com czy Bloggera. W ich przypadku musisz jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami.

Jeżeli chcesz mieć jak najlepszego bloga, w którym wszystko od Ciebie zależy, postaw na sprawdzonego WordPressa.org. Do blogowania na tej niezwykle popularnej platformie wystarczy Ci niedrogi hosting i zarejestrowana domena, które znajdziesz na hostdog.pl.

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.