HTTPS to szyfrowany wariant protokołu HTTP i nieodłączny element adresu każdej strony internetowej. Jakie korzyści wynikają z jego zastosowania na swojej witrynie i czy warto go wdrażać? Oto 3 najważniejsze powody, dla których warto zainwestować w szyfrowany protokół HTTPS.

1. Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych użytkownika to podstawa, a ich wyciek może być bardzo nieprzyjemny w skutkach - również dla właściciela domeny. Nie warto więc szukać na tym polu oszczędności, a potraktowanie kwestii bezpieczeństwa na zasadzie "jakoś to będzie" wcześniej czy później z pewnością zakończy się bardzo źle.

O szyfrowanie danych, a więc o bezpieczeństwo użytkownika witryny www, dbają certyfikaty SSL (Secure Socket Layer) oraz ich rozwinięcie TLS (Transport Layer Security). Zapobiegają one przechwytywanie, a także modyfikowanie przesyłanych danych.

Szukając dobrej oferty hostingu - a tą znajdziesz w porównywarce hostingu hostdog.pl - musisz kierować się również dostępnością SSL. Certyfikaty te oferowane są przez wiele hostingodawców, choć niekoniecznie w najtańszych planach. Dostępne SSL mogą jednak kosztować dodatkowe kilkaset i więcej złotych na rok!

Ale spokojnie, istnieje bowiem darmowa alternatywa SSL - Let's Encrypt. Dzięki niej przesył danych na naszej stronie jest szyfrowany i to bezpłatnie! Tego typu ochrona nie jest (jeszcze) zbyt często spotykana w ofertach hostingów. Oto niektóre firmy z Let's Encrypt w cenie pakietu:

Niezależnie od wyboru certyfikatu SSL (komercyjny, darmowy) jest to jeden z elementów charakteryzujących bezpieczną stronę internetową.

2. SSL jest korzystne dla pozycjowania

Nieważne, czy prowadzisz bloga, sklep internetowy czy inny rodzaj witryny internetowej - chcesz być jak najwyżej w pozycji Google. Tak się jednak składa, że algorytm tej najpopularniejszej wyszukiwarki premiuje szyfrowane strony z HTTPS. Oprócz bezpieczeństwa dochodzi również kolejny czynnik za stosowaniem HTTPS - widoczność w sieci www.

Będąc nisko w Google nic nie sprzedasz, ani nawet nie będziesz w stanie się skutecznie reklamować. Usłyszałeś od kogoś, że strony z HTTPS ładują się wolniej od "zwykłych" z HTTP? Rzeczywiście, obserwuje się niewielkie różnice w prędkości ładowania witryn na korzyść tych ostatnich. Nie są to jednak tak istotne rozbieżności, aby poświęcać dla nich bezpieczeństwo danych i pozycjonowanie SEO. Zwłaszcza, że istnieje sposób, aby zbilansować ową stratę przez dodatkowe "s" w adresie url.

Chodzi o technologię HTTP/2, która pozwala wczytywać strony internetowe tak szybko, jak te bez szyfrowania, a czasami nawet jeszcze szybciej! Uwaga - jeżeli zależy Ci na tej funkcjonalności, musisz dokładnie przeanalizować propozycje hostingodawców pod tym kątem.

HTTP/2 jest dostępny m.in. w ofertach następujących hostingodawców:

Uwaga! Nie każdy pakiet ww. firm oferujących hosting www musi mieć HTTP/2. W szczególnych przypadkach technologia ta może być niedostępna dla niższych (tańszych) planów. W dodaktu coraz częściej hostingodawcy korzystają z protokołu HTTP/3.

3. Informowanie użytkownika o potencjalnym niebezpieczeństwie

Co prawda brak szyfrowania certyfikatem jest widoczny gołym okiem (brak literki "s" w ścieżce adresu witryny www), to od pewnego czasu jesteśmy dodatkowo informowani o potencjalnym zagrożeniu.

W 2017 roku przeglądarki stron www Chrome oraz Firefox wprowadziły specjalne alerty ostrzegające ich użytkowników przed zagrożeniem w sieci. Nie tylko one, bo od przynajmniej połowy 2018 roku te same ostrzeżenia uświadczymy w tak niszowej przeglądarce internetowej, jak Slimjet, a w 2023 strony internetowe bez HTTPS nie mają racji bytu! Komunikat zgłaszający potencjalne zagrożenie wyświetli się np. podczas:

  • płatności online
  • rejestracji nowego konta na stronie/forum itd.
  • logowaniu się na swoje konto

Ostrzeżenie o braku szyfrowania danych może skutecznie zniechęcić niejedną osobę do finalizacji transakcji online. To kolejny bardzo ważny argument, aby zadbać o szyfrowany protokół HTTPS!

Jak już wcześniej wspomniano, HTTPS może włączyć nasz hostingodawca. Wybierz taki pakiet hostingu, który oferuje darmowe certyfikaty SSL lub Let's Encrypt.

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.