Czym jest PHP i MySQL - wstęp
PHP to nic innego, jak język skryptowy stosowany do budowy witryn internetowych i aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Istnieje wiele jego wersji, a wraz z kolejną generacją widać wyraźną poprawę wydajności. Jednocześnie każda nowa wersja/podwersja PHP przynosi ze sobą poprawę bezpieczeństwa.
Jak widać, im nowsza wersja PHP, tym lepiej! Tym bardziej warto zadbać o jej aktualizowanie, gdyż średni cykl życia PHP to 3 lata. Po tym okresie czasu deweloperzy przestaną wspierać tę wersję i dalej rozwijać, gdyż "na tapecie" znajduje się już jej wydajniejszy i bardziej perspektywiczny następca. W starszych wersjach PHP możesz jedynie liczyć na łatki bezpieczeństwa. Nie pozostaje więc nic innego, jak dokonać update'u PHP na swoim hostingu!
Podobnie jest zresztą z MySQL, a więc najpopularniejszym systemem do zarządzania bazą danych. Nie trzeba wspominać, że bazy danych leżą u podstaw praktycznie każdej współczesnej strony internetowej www, a bez nich Internet wyglądałby zupełnie inaczej.
Również i w przypadku Twoja witryna najprawdopodobniej korzysta z baz danych MySQL, a jeżeli Twoja witryna oparta jest na CMS-ie (choćby bardzo popularny WordPress), to tym bardziej. I tym razem warto zadbać o aktualizację MySQL, ale jak wpierw sprawdzić wersję bazy danych?
Jak sprawdzić wersję PHP na hostingu?
Aby sprawdzić aktualną wersję PHP na swoim hostingu, możesz skorzystać z panelu administracyjnego, CMS-a (jeżeli go posiadasz) lub za pomocą odpowiedniego skryptu. Każda metoda jest dobra!
Jak sprawdzić wersję PHP w panelu?
To bardzo proste. W zależności od panelu administracyjnego (cPanel, Direct Admin i wiele, wiele innych) znajdziesz wersję PHP w odpowiedniej zakładce. Na przykładzie hostingu www hitme.pl i stosowanego w nim panelu Direct Admin:
- Zaloguj się do Panelu Direct Admin.
- Znajdź podmenu Dodatkowe funkcje.
- Wejdź na Select PHP Admin.
- Znalazłeś aktualnie stosowaną wersję PHP (możesz ją zmienić - tu ustawiono PHP 7.3).
Przeczytaj przy okazji artykuł jak zmienić wersję PHP na nowszą?
Jak sprawdzić wersję PHP w CMS-ie?
Nie musisz wchodzić od razu do panelu sterowania dla administratorów! Możesz do tego wykorzystać swojego CMS-a, o ile oczywiście Twoja witryna opiera się właśnie na tej platformie. Weźmy za przykład popularnego WordPressa. Co musisz zrobić, aby znaleźć wersję PHP swojej strony?
- Zaloguj się do swojego WordPressa.
- Wybierz Narzędzia z głównego menu po lewej stronie.
- Kliknij w Stan wytryny.
- Znalazłeś aktualnie stosowaną wersję PHP.
Co ciekawe, WP pokazuje dokładniej wersję PHP - o ile Direct Admin wskazał na PHP 7.3, o tyle WordPress zidentyfikował ją na tym samym hostingu jako PHP 7.3.23.
Jak sprawdzić wersję PHP skryptem PHP?
Jeżeli nie chcesz się logować do "bebechów" swojej strony internetowej, bo np. zapomniałeś hasła lub jesteś na innym urządzeniu i ze względów bezpieczeństwa nie chcesz tego zrobić, pozostaje jeszcze inna opcja. Wystarczy bowiem stworzyć plik PHP, a więc phpinfo z poniższym kodem:
<?php phpinfo(); ?>
Nazwij plik jak chcesz i zapisz go z rozszerzeniem .php, a następnie otwórz go przez przeglądarkę internetową (w pasku wybierania adresu strony). Kliknij klawisz Enter i gotowe!
Jak sprawdzić wersję MySQL na hostingu?
A jak można sprawdzić wersję bazy MySQL?
Jak sprawdzić wersję MySQL w panelu?
Ponownie zaloguj się do swojego panelu administracyjnego. W przypadku popularnego Direct Admin początek poszukiwań jest bardzo podobny do sprawdzania wersji PHP (patrz grafika wyżej). Co więc musisz zrobić?
- Zaloguj się do Panelu Direct Admin.
- Znajdź podmenu Dodatkowe funkcje.
- Wejdź na phpMyAdmin.
- Kliknij zakładkę SQL.
- Wprowadź komendę SHOW VARIABLES LIKE "%version%" i kliknij Go/Wykonaj.
Gotowe! Po tym wszystkim powinieneś otrzymać poniższe informacje:
Jak widać na załączomym przykładzie wersja bazy danych MySQL w phpMyAdmin to 10.4.
Jak sprawdzić wersję MySQL w CMS-ie?
Wersję MySQL możesz sprawdzić także w WordPressie.
- Zaloguj się do swojego WordPressa.
- Wybierz Narzędzia z głównego menu po lewej stronie.
- Kliknij w Stan wytryny.
- Wybierz drugą zakładkę Informacja
- Znalazłeś aktualnie stosowaną wersję MySQL.
Co ciekawe i tym razem WP podaje dokładniejszą wersję bazy danych. O ile DA podaje MySQL w wersji 10.4, o tyle WordPress wskazuje na MySQL 10.4.24.
Wersje PHP i MySQL na hostingu - podsumowanie
Reguła jest jedna - im wyższa (i stabilna) wersja PHP i bazy danych MySQL, tym lepiej dla Ciebie i Twojej witryny www! Warto więc dbać o ich aktualizację, gdyż zwiększasz tym samym wydajność, a także poprawiasz bezpieczeństwo.
Aktualne wersje PHP i MySQL to rzecz obowiązkowa!