Prowadzisz bloga na wordpress.com, ale męczą Cię jego ograniczenia? Nie da się ukryć, że ta platforma jest dobra "na start", ale z biegiem czasu może stać się męcząca. Czujesz, że Twój blog ma za dużo ograniczeń? Nie ma wyjścia - czas przenieść go z wordpress.com na własny hosting, tylko jak to zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest wordpress.com?
  • Jakie są różnice między wordpress.com a wordpress.org
  • Jakie są zalety bloga na własnym hostingu?
  • Ile kosztuje własny hosting z blogiem?
  • Jak przenieść bloga z wordpress.com na własny hosting?

Wordpress.com - darmowa platforma do blogowania

Wordpress.com to miejsce, w którym możesz dosłownie w kilka chwil założyć swojego bloga. I to za darmo! Podobnie jak klasyczny WordPress (wordpress.org), wordpress.com oferuje Ci tego samego CMS-a, lecz z pewnymi ograniczeniami. Należy do nich zaliczyć ograniczone miejsce na serwerze, wyświetlanie zewnętrznych reklam, na które nie masz wpływu, a także - a dla wielu najgorsze - brak możliwości wybrania domeny. Skutkiem jego jest nazwa wordpress.com będąca integralną częścią adresu url, a więc adresu strony.

Zapomnij o adresie witryny na wordpress.com np. www.twojanazwastrony.pl (.com/.eu/.org - jak wolisz, wybór należy do Ciebie). W tym przypadku będzie to obligatoryjne www.twojanazwastrony.wordpress.com. Nie brzmi i nie wygląda idealnie, ale w zamian nie płacisz za witrynę (zobacz na koszty strony internetowej w 2023 roku), w dodatku postawienie takiego bloga to kwestia tylko kilku chwil i kliknięć.

No tak, ale czytasz ten artykuł, gdyż stwierdziłeś, że chcesz mieć bloga na własnym hostingu bez żadnych ograniczeń - to Ty jesteś tu panem oraz władcą i możesz np. sam dostosowywać wyświetlane reklamy i bannery lub je całkowicie usunąć. Tylko jak to zrobić? Na szczęście nie musisz zakładać nowego bloga, ponieważ możesz przenieść obecny na własny hosting!

Jak przenieść bloga z wordpress.com na własny hosting?

Co musisz zrobić, aby przenieść bloga z wordpress.com na swój hosting?

Wykup hosting pod bloga

Po pierwsze: musisz mieć wykupiony hosting. Może to być hosting www lub specjalnie zoptymalizowany pod CMS-a hosting WordPress. Jaki wybrać hosting dla Twoich blogerskich potrzeb? Na szczęście w żaden sposób nie musi być on bardzo rozbudowany (a więc i drogi) zwłaszcza, gdy nie planujesz wrzucania wielu plików graficznych czy wideo.

Nasze rekomendacje przy wyborze hostingu na bloga:

  • przynajmniej 5-10 GB pojemności
  • przynajmniej 500 GB transferu (najlepiej bez limitu)
  • darmowe certyfikaty SSL
  • szybkie dyski SSD/NVMe
  • regularny backup (kopie zapasowe/bezpieczeństwa - zobacz na backup na WordPress)
  • pomoc techniczna

Tanie hostingi www/WordPress pod bloga spełniające powyższe wymagania znajdziesz w naszej bezpłatnej porównywarce hostingów hostdog.pl. Mając już własny serwer, wystarczy zainstalować na nim WordPressa. Ale to nie wszystko.

Wykup domenę

Twoja obecna domena jest obligatoryjna (wordpress.com) i nie możesz jej zmienić. Aby tego dokonać, należy wykupić domenę, np. .pl czy .com. Wybór należy do Ciebie! Ta "końcówka" zastąpi uciążliwego .wordpress.com.

Gdy wybierzesz domenę, wystarczy ją zarejestrować, aby nikt inny nie mógł z niej skorzystać. Naturalnie cały adres Twojego bloga będzie unikatowy w skali całego Internetu. Ile to kosztuje? Koszt rejestracji domeny zaczyna się już od kilku złotych na rok! Nie wierzysz? Zobacz na ceny domen i "zaklep" je przed konkurencją!

Eksport danych z wordpress.com

Masz już wykupiony hosting i domenę, możesz więc zacząć proces emigracji bloga. Wejdź na jego ustawienia na wordpress.com - na samym dole znajdziesz button "Eksportuj" oraz "Wyeksportuj wszystko". Kliknij w tego ostatniego, a następnie w "Pobierz" zapisując plik swojego bloga na dysku komputera.

Najprawdopodobniej będzie to archiwum, które należy następnie rozpakować. Zrób to i znajdź plik z rozszerzeniem XML.

Import danych na nowy hosting

Czas na przeniesienie danych na nowy hosting! Wejdź na swojego nowo zainstalowanego WordPressa korzystając z adresu twojanazwastrony.pl/wp-admin. Następnie przejdź w "Narzędzia" i "Import".

Znajdziesz opcję "Zainstaluj". Po tej czynności kliknij w "Uruchom importer" i wybierz wcześniej wspomniany plik XML z dysku twardego. Teraz wystarczy nacisnąć w buttona "Wyślij plik na serwer i zaimportuj go". Gotowe!

To jednak nie koniec pracy! O ile blog powinien już działać na nowym hostingu pod nową domeną uwalniając Cię z ograniczeń wordpress.com, to najprawdopodobniej linkowanie wewnętrzne nie będzie działać. Dlaczego? Wszystko przez zmianę domeny (adresu url). Nie pozostaje Ci nic innego, jak jego poprawienie.

Jak przenieść bloga z wordpress.com - podsumowanie

Jak widzisz, przeniesienie bloga z dotychczasowego wordpress.com na własny serwer nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy wykupić hosting i zainstalować WordPressa, zarejestrować domenę i za pomocą kilku kliknięć wyemigrować go na nowy serwer. 

Być może na początku będziesz musiał zająć się linkowaniem wewnętrznym i/lub grafikami, ale to niewielka cena za stworzenie w pełni niezależnego bloga z prawdziwego zdarzenia!

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.