Co to jest Wix?
Wix to nowoczesny i wizualny kreator stron internetowych umożliwiający tworzenie silnie spersonalizowanych witryn www. Jego historia sięga roku 2006 roku, a obecnie korzysta z niego już 150 milionów użytkowników.
Wix w liczbach:
- 2006 - założenie Wix
- 2009 - 1 mln użytkowników
- 2014 - 50 mln użytkowników
- 2016 - 90 mln użytkowników
- 2019 - 150 mln użytkowników
Ciągłe wspieranie platformy i rozszerzanie funkcjonalności narzędzia ma istotny wpływ na jej popularność. Od 2006 do 2019 roku wprowadzono szereg nowości, jak np. Edytor Flash, Wix App Market czy Nowego Edytora.
Wix ma kluczową przewagę nad klasycznymi CMS-ami, a więc kreatorami zarządzania treścią. Uważasz, że tworzenie stron na WordPressie jest proste i intuicyjne? Widocznie nigdy nie miałeś konktaktu z Wix.com. Platforma jest przyjazna nie tylko ekspertom, ale również całkowicie początkującym. Tak naprawdę do założenia strony z Wix wystarczą podstawowe umiejętności obsługi komputera.
Wix ma dwa różne edytory, a jednego z nich wyróżnia intuicyjny i bardzo prosty sposób na umieszczanie nowych elementów, jak obszarów tekstowych, buttonów czy grafiki - wystarczy je przeciągnąć i upuścić w pożądanym miejscu. O tej zasadzie działania "drag and drop" użytkownicy WordPressa mogą jedynie pomarzyć.
Jak podłączyć domenę do strony Wix?
Wix.com umożliwia zarejestrowanie nowej domeny. Co jednak, gdy masz już swoją domenę i chciałbyś ją połączyć z Wix? Jest to jak najbardziej możliwe, ale tylko dla tych witryn z zakupionym planami premium. Ich koszt miesięczny waha się od 17 do 80 zł miesięcznie.
Wszystko, co musisz zrobić:
- Zaloguj się na własne konto Wix.
- Przejdź do zakładki "Domeny".
- Kliknij "Moje Domeny".
- Wybierz "Zarządzaj".
- W "Podsumowaniu Domeny" odznacz domyślne "nie dotyczy" i kliknij na "Zmień".
- Po przekierowaniu na "Podłącz Twoją Domenę" wybierz witrynę, do której ma być podłączona nowa domena.
- Kliknij "Zapisz".
- Kliknij "Zakończ".
Jak podłączyć adres e-mail na Wix.com?
Wix zapewnia integrację z Aplikacjami Google, w tym pocztą Gmail. Po podłączeniu własnej domeny z Wix.com można założyć swój spersonalizowany adres mailowy. Przyda się on dla zwiększenia wiarygodności całej witryny.
Wszystko, co musisz zrobić:
- Zaloguj się na własne konto Wix.
- Przejdź do zakładki "Moje Konto".
- Kliknij na "Konta Email".
- Po przekierowaniu na nową stronę otwórz rozwijane menu (poniżej "Otrzymaj Spersonalizowany Adres Email").
- Wybierz domenę, do której ma być podłączona nowa skrzynka mailowa.
- Kliknij "Dodaj Email".
W każdej chwili można wrócić do panelu w celu dodania nowych adresów e-mail. Aby tego dokonać, wystarczy wejść w "Moje Skrzynki Email" i zaznaczyć "Dodaj więcej".
Jakie zalety i wady Wix?
Intuicyjność działania Wix to nie jedyna zaleta tej platformy. Otrzymujemy w niej wielkie możliwości personalizacji strony internetowej - Wix może pochwalić się ponad 500 szablonami, podczas hdy WordPress ma około 300 tematów. To ogromne pole do popisu dla właściciela witryny, tym bardziej, że poszczególne sekcje można łatwo modyfikować (drag and drop).
W przeciwieństwie do bardziej "blogowego" WordPressa, Wix od samego początku powstawał z myślą o firmach. Łatwiej więc założyć na nim swój sklep internetowy (istnieje nawet jego gotowy szablon), któtego możesz bezpośrednio edytować z poziomu kreatora. Aby podobny efekt osiągnąć w WordPressie, należy zainstalować szereg wtyczek.
Podstawowy pakiet Wix jest - jak jego rywal WordPress - darmowy, ale pełna funkcjonalność jest odblokowana po wykupieniu odpowiednich planów. Co ważne, Wix oferuje nieco więcej w nieco niższych cenach.
Jak to jednak zwykle bywa, nie ma rzeczy idealnych. Tak też jest z platformą Wix. Mimo, iż jest dostępna w 190 krajach, to nie ma oficjanego polskiego supportu. Na stronie platformy umieszczono jedynie podstawowe informacje w języku ojczystym. Uciążliwe może być również pozycjonowanie strony na Wix ze względu na trudności wprowadzania zmian SEO na szablonie.
Zalety Wix:
- 2 różne sposoby edycji treści, w tym drag and drop
- blisko dwukrotnie więcej szablonów od WordPressa
- bardziej biznesowy niż blogowy charakter
- atrakcyjne plany komercyjne
Wady Wix:
- brak polskiego supportu (tylko w języku angielskim)
- trudności w pozycjonowaniu SEO
- wiele istotnych opcji (np. podłączenie własnej domeny) dostępna tylko w płatnych planach